Menu

5 powodów aby zainteresować ogrodnictwem Twoje dziecko

Aby poniższy artykuł okazał się w pełni zrozumiały, na początku należy w ogóle wyjaśnić pojęcie słowa “hobby”. Idąc za wikipedią, hobby jest to regularnie podejmowana czynność wykonywana dla przyjemności, zazwyczaj w czasie wolnym od pracy. Głównym założeniem hobby jest to, aby wykonywane czynności były robione z przyjemnością, a nie skupiały się na zarabianiu pieniędzy.

5 powodów aby zainteresować ogrodnictwem Twoje dziecko

W poniższym artykule przybliżymy ogrodnictwo jako hobby oraz jego pozytywny wpływ na społeczeństwo.

Każdy powinien mieć swoje hobby, nie tylko wzbogaca ono nasze życie, ale także dostarcza energii niezbędnej do wykonywania czynności zawodowych na wysokim poziomie.

Powód 1

Jednym z najpiękniejszych momentów w życiu każdego dorosłego człowieka jest spędzanie czasu z dziećmi. Nic tak nie łączy i nie przybliża rodziców do dzieci jak wspólne pasje, hobby czy zainteresowania. Jeżeli wspólne hobby możemy połączyć z nauką poznawania kolorów, owoców czy warzyw to tym lepiej.

Sztuka ogrodnicza pozwala również na rozwijanie zmysłów matematycznych, logistycznych itp. Należy zaplanować ilość nawozu, zaplanować gdzie dana roślina będzie miała rosnąć i następnie cyklicznie o nią dbać.

Powód 2

W dzisiejszych czasach bardzo trudno zdobyć atencję naszych dzieci w sposób inny niż cyfrowy. Ilość uwagi, którą każde dziecko poświęca na komputer, konsole, telefony itp jest zatrważająca.

Ogrodnictwo pozwala spędzić trochę czasu w ogrodzie. między przyrodą, pomiędzy robakami, motylami i z ziemią za paznokciami.

Dodatkowo, dzieci zaczynają wtedy rozumieć, że jedzenie pochodzi z upraw, z ziemi, a nie z supermarketu.

Powód 3

Ogrodnictwo to również świetna metoda do nauki dzieci odpowiedzialności, poczucia własności. Dziecko powinno pamiętać o tym, aby dbać o swoje rośliny, podlewać je, przycinać czy nawozić. Idealnym sposobem nawożenia będą pozbawione chemicznych własności nawozy organiczne. Bardzo dobrym pomysłem jest zorganizowanie dziecku jego własnych narzędzi, które po każdym wyjściu do ogrodu należy umyć i odłożyć na miejsce.

Tak zorganizowana mała przestrzeń pozwala naszym dzieciom na to, aby w przyszłości lepiej troszczyły się o swoje zwierzęta, zabawki czy nawet własny dom oraz rodzinę.

Powód 4

Dziecko zaczyna rozumieć, że zasoby owoców czy warzyw nie są nieskończone, że należy je uprawiać aby można było sprawnie funkcjonować.

Jeżeli nauczymy dziecko, aby korzystało jedynie z organicznych, naturalnych nawozów to pobudzimy jego świadomość i w przyszłości dużo bardziej prawdopodobne, że będzie czytać etykiety produktów spożywczych na półkach w sklepie.

Powód 5

Nauka rutyny i wyrobienie pewnych standardów w domu.

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszy plan to zrealizowany plan. Jeżeli poświęcimy trochę czasu na rozpisanie oraz zaplanowanie naszego tygodnia w takiej formie, aby przynajmniej kilka minut dziennie poświęcić z naszym dzieckiem na wspólne hobby, sprawi to, że zarówno dziecko jak i rodzice na ten wspólny czas będą czekali przez cały dzień. Najlepszym czasem, aby organizować tego typu wydarzenia, jest czas kiedy mamy zrealizowane inne, ważne potrzeby, czyli wszyscy jesteśmy najedzeni, dziecko wróciło ze szkoły a rodzice wyłączyli komputery. Wtedy jest idealna pora aby wyjść do ogrodu lub na taras podlać kwiatki, przyciąć drzewka, nawieźć pomidory czy róże.

Należy jednak pamiętać, aby wszyscy domownicy uczestniczyli w tych zajęciach i aby usunąć (w miarę możliwości oczywiście) wszystkie rozpraszacze, takie jak telefony, komputery itp. Zaplanujcie ten czas jako czas dla rodziny, gwarantuję, że będzie warto 🙂

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments