Menu

Budowa hali magazynowej krok po kroku

Hale magazynowe to obiekty budowlane znajdujące szerokie zastosowanie w gospodarce. Mogą one pełnić funkcję pomieszczeń przemysłowych oraz rolniczych, warsztatów i magazynów. Ich główne zalety to wysoka wytrzymałość na trudne warunki, bardzo niski koszt budowy, małe wymagania co do konserwacji i modułowość, która sprawia, iż postawienie takiego obiektu, jego rozbudowanie oraz rozłożenie jest bardzo szybkie i proste. Jak zatem wygląda proces budowy hali magazynowej?

Krok pierwszy, czyli projekt hali

Na samym początku trzeba podjąć decyzję co do rodzaju hali i jej zastosowań. Konstrukcja hali ma podstawowe znaczenie dla funkcji, jakie dla niej przewidujemy. Przykładowo hala produkcyjna Amwin, w której będę wytwarzane większe obiekty nie może być niska, natomiast hala, w której kluczowe będzie utrzymanie stałej i wysokiej temperatury nie może być wysoka. Wiedząc, jakie ma być przeznaczenie hali, można zacząć projektowanie.

Krok drugi, czyli przygotowanie fundamentów

Po wykonaniu projektu, wybraniu miejsca oraz przygotowaniu placu budowy do postawienia hali nadchodzi czas na rozpoczęcie prac. Podobnie jak w sytuacji innych obiektów budowę zaczyna się od wykonania fundamentów. W gotowych fundamentach wywierca się otwory, w których będą zakotwiczone elementy hali.

Krok trzeci, czyli stawianie elementów hali

Budowę hali rozpoczyna się od postawienia głównego szkieletu. Pełni on funkcję nośnika pozostałych elementów. Musi on być zaprojektowany w taki sposób, aby był w stanie utrzymać konstrukcję oraz nie załamał się pod dodatkowymi obciążeniami (warstwą śniegu w zimie). Po postawieniu szkieletu nadchodzi kolej na zamontowanie płyt służących za ściany i dach. Oba te etapy wykonuje się przy użyciu dźwigów. Ostatni etap budowy to wykończenie hali i montaż wewnętrznych instalacji (elektrycznej czy gazowej).

Hale magazynowe powinny spełniać wymagania co do bezpieczeństwa oraz trwałości na różnorodne warunki zewnętrzne (zmienną pogodę i temperatury czy duże obciążenia), dlatego warto powierzyć zadanie budowy profesjonalnym firmom.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments