Menu

Choroby pszenicy – jak z nimi walczyć?

Pszenica jest narażona na szereg chorób, które mogą prowadzić do znacznego zmniejszenia jej plonów. Mączniak prawdziwy, rdze, septorioza liści, brunatna plamistość liści to tylko niektóre z nich. Jak można z nimi walczyć?

Pszenica jest jednym z najczęściej uprawianych zbóż, które posiada bardzo szerokie zastosowanie. Potrafi dać odpowiedni plon tylko wtedy, gdy będzie właściwie chroniona – w przeciwnym przypadku w wyniku porażenia można stracić większość plonu!

Jakie są najczęstsze choroby pszenicy ozimej i jarej? W jaki sposób można im zapobiegać i jak z nimi walczyć?

Najczęstsze choroby pszenicy:

  • mączniak prawdziwy – powoduje białawy nalot na liściach
  • septorioza liści – widoczna jako żółto-brunatne, wydłużone plamy na liściach
  • brunatna plamistość liści – wygląda jak brunatne plamy z jasnym obwodem pojawiające się przy liściach flagowych
  • łamliwość źdźbła zbóż – plamy pojawiają się przy dolnej łodydze i prowadzą do większej łamliwości źdźbła
  • rdza brunatna – przypomina brunatne plamy grzybni na wierzchniej części liścia, od spodu pojawiają się czarne zarodniki

Zatem choroby pszenicy ozimej i jarej mogą dawać różnorodne objawy – kluczem jest zatem ich szybkie rozpoznanie, ponieważ im szybsza reakcja na schorzenie, tym mniejsze będą straty.

Jakie preparaty stosuje się na choroby pszenicy ozimej i jarej?

Jako że bardzo często choroby pszenicy ozimej oraz jarej są chorobami wynikającymi z działalności grzybów lub też choroby te współistnieją z innymi, najczęściej stosuje się specjalne fungicydy – środki zwalczające grzyby, a także zabezpieczające przed ich rozwojem.

Obecni najczęściej choroby dotykające pszenicę zwalcza się z wykorzystaniem fungicydów o szerokim spektrum działania, które są w stanie poradzić sobie z różnymi chorobami tej rośliny. Stosowane w nich mieszanki mogą dać błyskawiczny efekt utrzymujący się na długi czas.

Nowoczesne fungicydy można stosować również w niskich temperaturach, dlatego bardzo dobrze nadają się na choroby pszenicy ozimej, która jest narażona na bardzo wysokie straty przy pojawieniu się grzybów.

Categories:   Nowe technologie

Comments