Menu

Z czego składa się transformator?

Transformatory możemy znaleźć praktycznie wszędzie. Urządzenie to jest przeznaczone do zasilania urządzeń elektronicznych o małej mocy. Z powodzeniem są stosowane w układach zasilających. Co to jest transformator i z czego się składa?

Ogólna budowa transformatora

Wyróżniamy dwa rodzaje transformatorów – ferromagnetyczne i powietrzne (rdzeniowe i bezrdzeniowe). Składa się on z rdzenia, które zostało wykonane z wysokiej jakości materiału ferromagnetycznego. Do elementów czynnych transformatora zaliczamy rdzeń i uzwojenie. Możemy wyróżnić także urządzenia, które posiadają tzw. odczepy. Produkowane są transformatory z uzwojeniami wtórnymi, gdzie tylko jedno z nich może zostać podpięte do źródła zasilania. Rdzeń jest zbudowany obwodu magnetycznego. Jego wykorzystanie ogranicza się do zmniejszenia kosztów transformowania energii. Budowa poszczególnych materiałów jest tematem rozległym, ale bardzo ciekawym. Transformatory z pewnością pełnią olbrzymią rolę jeśli chodzi o rozpowszechnianie energii elektrycznej.

Rodzaje transformatorów

Pierwszy podział, jaki możemy wyróżnić to podział ze względu na rdzeń. Transformatory jednofazowe występują w wielu wariantach w zależności od tego, z jaką mocą mamy do czynienia. Najczęściej są wykorzystywane płaszczowe, kolumnowe lub toroidalne. Do obsługi większych mocy służą kolumnowe. Jednym z nowszych rozwiązań jest zastosowanie transformatorów płaszczowych, czyli techniki planarnej. Do ich zalet zaliczymy chociażby niski profil czy też bardzo dobre właściwości termiczne. Posiadają one lepszą zdolność chłodzenia, dlatego mogą pracować nawet w wyższych temperaturach. Możemy podzielić je także ze względu na rodzaj chłodzenia,  i są to transformatory olejowe i suche.Olejowe posiadają lepsze właściwości ze względu na większą pojemność i przewodność cieplną. Dlatego zostały zaprojektowane do obsłużenia większych mocy, natomiast transformatory suche na mniejsze moce. Oczywiście powinniśmy uwzględnić podział ze względu na moc oraz ze względu na zastosowanie.

Categories:   Nowe technologie

Comments