Menu

Od czego zacząć projektowanie budynku?

Projekt budynku, a potem szukanie działki czy może najpierw zakup działki, a dopiero projekt budynku – jaka kolejność projektowania i budowy domu czy obiektu usługowego jest prawidłowa? Obserwując rynek nieruchomości i inwestycji, można uznać, że współcześni inwestorzy, projektanci i klienci indywidualnie postępują w tej kwestii bardzo różnie. Może to jednak skutkować dużymi problemami na dalszych etapach budowy.

Pułapki, które kosztują pieniądze i zdrowie

Ci, którzy najpierw zlecili wykonanie projektu, a potem zdecydowali się na zakup działki, albo byli szczęściarzami i udało im się naleźć tę idealną albo szukając przez długi czas, musieli podjąć decyzję o zmianach w projekcie budynku. Błędy popełniane przez klientów można wytłumaczyć ich niewiedzą, brakiem doświadczenia w branży budowlanej, a nierzadko również nieobiektywnym spojrzeniem na sytuację. To projektant powinien udzielić wskazówek swoim klientom, uświadamiając im, że w pierwszej kolejności należy wybrać oraz kupić odpowiednią działkę. Czy możliwe jest w ogóle wykonanie projektu bez znajomości powierzchni, na której w przyszłości stanie dom? Niektórym się to udaje, jednak problem pojawia się znacznie później – brak odpowiedniej działki na rynku.

Przemyślany zakup

Chcąc wybudować własny dom lub jakikolwiek inny budynek, również usługowy, mamy pewną wizję tego, jak powinien on wyglądać – mała czy duża powierzchnia, parterowy czy piętrowy, z dachem spiczastym czy płaskim, garażem wolnostojącym czy przylegającym do domu… wszystko to powinno się uwzględnić przy wyborze działki budowlanej. To pozwoli nam zrealizować w znacznie większym stopniu swój zamierzony plan. Nie będąc specjalistą budowlanym, trzeba jednak liczyć się ze zmianami, które będą konieczne bądź okażą się lepszym rozwiązaniem dla tej konkretnej działki – to oczywiście powinien zaproponować architekt.

A gdzie zatem szukać działki, która spełni nasze oczekiwania? Przykładem takiego miejsca w sieci jest portal wealth.pl, na którym dostępne są działki budowlane i usługowe.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments