Menu

Czy warto inwestować w nawozy organiczne?

Każdy miłośnik zieleni wie, jak bardzo ważne jest dbanie o roślinność, aby ta spełniała swoją funkcję dekoracyjną jak najdłużej. Zarówno trawniki, jak i rośliny ozdobne potrzebują troski właściciela, która będzie się przejawiać nie tylko regularnym podlewaniem. Odpowiednia wilgotność gleby to nie wszystko, ważna jest także jej kwasowość, którą można uregulować, używając odpowiednich nawozów organicznych.

Czy warto inwestować w nawozy organiczne?

Niektóre gatunki roślin wymagają dużo więcej uwagi właściciela niż inne. Może się to wiązać z podatnością na choroby lub zwyczajnie dłuższym procesem kwitnienia, który wymaga od rośliny więcej wysiłku. Aby w ogrodzie nie zabrakło składników odżywczych żadnej roślinie, trzeba odpowiednio często stosować naturalny nawóz, który dostarczy roślinności wszystkich niezbędnych minerałów. Nawóz ekologiczny można stosować także w trosce o kwiaty domowe, które nabiorą blasku i staną się jeszcze piękniejszą dekoracją idealnie pasującą do wnętrza urządzonego w każdym stylu.

Kiedy stosować nawozy organiczne?

Istnieje kilka rodzajów nawozów organicznych. Wiele osób produkuje je samodzielnie, wykorzystując resztki jedzenia i inne zasoby pobierane od zwierząt. Współcześnie można jednak kupić nawóz ekologiczny, np. nawóz kava, który jest sprawdzonym rozwiązaniem, dzięki któremu kondycja każdej rośliny się poprawi. Wyprodukowany z czystych łusek kawy zadba zarówno o rośliny domowe, jak i ogrodowe oraz trawnik. W zależności od produktu, nawozy organiczne dostępne są w dwóch formach, pylistej i w postaci granulatu, a także zawierają wiele niezbędnych do rozwoju roślinności składników odżywczych. Fosfor, potas, wapń oraz żelazo i magnez to tylko niektóre z wielu witamin, jakie nawóz ekologiczny dostarczy roślinom. Trzeba jednak pamiętać, aby produkt odpowiednio dawkować. Rośliny doniczkowe potrzebują znacznie mniej nawozu, który najpierw należy wymieszać z podłożem. Trawnik i roślinność zasadzona na zewnątrz potrzebują nieco większej dawki. Po jej wymieszaniu z podłożem nie można zapomnieć o zadbaniu o wilgotność gleby i obfitym podlaniu terenu.

Nawóz sztuczny czy organiczny

Mimo zwiększającej się popularności nawozów ekologicznych, niektórzy wciąż decydują się na sztuczne wspomagacze. W dużej mierze jest to spowodowane szybkością ich działania- efekty stosowania nawozów sztucznych są widoczne bardzo szybko. Niestety, szybko też znikają, a ich długotrwałe używanie może osłabić glebę i sprawić, że będzie mniej urodzajna. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością składników pokarmowych, która często okazuje się niebezpieczna dla roślin. Nawóz organiczny więc doskonałą alternatywą. Na efekty jego stosowania trzeba jednak poczekać trochę dłużej, ale kiedy w końcu się ich doczekamy, utrzymają się znacznie dłużej oraz będą dużo bardziej widoczne. Nawozy naturalne są całkowicie biodegradowalne, czyli przyjazne dla środowiska. Używając ich, dbamy o planetę i nie przyczyniamy się do powstawania większej ilości śmieci. Nawozy kava odznaczają się także przyjemnym zapachem, który okazuje się ogromną zaletą. Wybór pomiędzy nawozami organicznymi a sztucznymi nie jest łatwy, jednak przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę czynniki takie jak dobro planety i wybrać wariant naturalny.

Nawozy pyliste i w postaci granulowanej

Nawóz naturalny, taki jak nawóz kava można znaleźć w dwóch postaciach, sypkiej i granulowanej. Ich działanie zawsze będzie korzystne dla roślin, jednak czym się one różnią? Wariant pylisty można użyć szybciej, co przyspieszy jego działanie. Tradycyjny, granulowany produkt będzie działał wolniej, jednak efekt utrzyma się znacznie dłużej. Możliwe jest też jego równomierne rozprowadzenie, które nie jest łatwe przy artykułach sypkich. Bez względu na formę nawozu organicznego, zawsze pomoże on roślinności się rozwijać. Bogate w składniki pokarmowe i witaminy produkty, np. nawozy kava wspomogą wzrost rośliny i sprawią, że będzie ona prezentować się jeszcze bardziej efektownie. Nawozy organiczne są więc doskonałą propozycją dla każdego, kto chce zatroszczyć się o rośliny każdego typu, trawniki, rabaty, a nawet te hodowane w domu lub na balkonie.

Categories:   Dom i ogród

Comments