Menu

Na czym polega pranie chemiczne

Raczej każdy słyszał pojęcie „pralnia chemiczna” ale nie wiele osób wie, na czym ono polega. Do pralni chemicznej oddaje się rzeczy, których nie można prać w zwykłej pralce. Jeśli w szafie znajduje się kurtka wypchana prawdziwym puchem lub kaszmirowa koszula, lepiej te rzeczy oddać do pralni chemicznej. Tylko jak działa taka pralnia? Dlaczego pranie chemiczne bywa lepsze od prania w zwykłej pralce? Postaramy się odpowiedzieć jak najlepiej!

Jak wygląda sposób prania w pralni chemicznej?

W pralni chemicznej pracownik stosuje tak zwane „pranie na sucho”. Jest to metoda prania, która w znacznym stopniu różni się od zwykłego prania. Do dużego agregatu, pracownik przekłada pobrudzone rzeczy. W pierwszej kolejności usuwane są najcięższe zabrudzenia. Do usunięcia plam stosuje się rozpuszczalnik organiczny. Niestety jest to środek rakotwórczy, więc jest on usuwany podczas procesu destylacji. Pierwsze pranie trwa około 30-40 minut. W następnym etapie prania dodaje się różne barwniki, które mają za zadanie odświeżenie koloru materiału. To właśnie dzięki nim, nasze rzeczy wyglądają jak nowe.

Kiedy ubranie jest czyste, dodaje się różne środki zapachowe, dzięki którym ubrania pięknie pachną. Wyprane rzeczy dokładnie są oglądane, a następnie odłożone do wyprasowania. W jaki sposób odzież zostanie wyprasowana, zależy od jej rodzaju. W tym celu pracownik wybiera albo specjalny agregat, albo żelazko.

Wyprasowana i zapakowana garderoba wisi na wieszakach i czeka na swojego właściciela.

Tak wygląda proces prania w pralni. Niektóre czynności należy powtórzyć wielokrotnie. Na przykład, jeśli rzeczy są mocno poplamione, etap odplamiania należy powtórzyć. Dlatego pranie w pralni chemicznej to często żmudny proces.

Jakie rzeczy warto oddać do pralni?

Nie wszystkie elementy naszej garderoby można prać samemu. Nawet pranie delikatnych tkanin w rękach może okazać się złym wyborem. Dlatego warto sprawdzać metki ubrań. Na każdej z nich znajduje się informacja, w jaki sposób należy postępować z odzieżą na przykład, w jaki sposób ma być prana, jaka temperatura wody jest odpowiednia i czy można używać żelazka do prasowania.  Lepiej nie brąć się za pranie  garnituru, odzieży z delikatnych tkanin, sukni ślubnej, koszul, kurtek z puchem.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments