Menu

Domowy monitoring zdrowia, sprawdź co warto kupić?

Bardzo często jesteśmy przekonani, że badanie stanu naszego zdrowia możemy wykonywać tylko i wyłącznie pośrednio, to znaczy w gabinetach medycznych. Nie jest to do końca prawda. Faktem pozostaje to, że nie będziemy w stanie samodzielnie zrobić sobie morfologii lub prześwietlenia płuc, jednak podstawowy monitoring naszego stanu zdrowia w warunkach domowych jest jak najbardziej możliwy.

Potrzebna nam będzie tylko wiedza na temat tego, co powinno stanowić dla nas przyczynę niepokoju, a także kilka niedrogich lecz wysoce pożytecznych akcesoriów.

Jak monitorować stan własnego zdrowia w warunkach domowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Samodzielna kontrola stanu zdrowia

Do obszarów, które możemy poddać samodzielnej kontroli należą przede wszystkim:

  1. Stan naszej skóry(obecność potencjalnie niebezpiecznych znamion, zmiana kształtu już obecnych znamion itd)
  2. Ogląd jamy ustnej oraz części gardła widocznej w lusterku
  3. Badanie ciśnienia krwi
  4. Zaawansowany pomiar temperatury

Jak więc widać, obszarów, które możemy poddać samodzielnej kontroli jest całkiem sporo. W przypadku badania skóry naszą uwagę powinny zwrócić wszystkie nowe znamiona a także zmiany kształtu i/lub barwy znamion już istniejących. To jednak nie wszystko: jeżeli mamy na skórze znamiona potencjalnie niebezpieczne(to już może ocenić wyłącznie lekarz specjalista dermatolog) należy regularnie poddawać je badaniu dermatoskopem nawet wówczas, gdy nie wykazują zmian kształtu lub barwy.

W przypadku drugiego punktu, zaniepokoić powinny nas wszystkie zmiany w obrębie jamy ustnej i części gardła. Oczywiście, takie samodzielne badanie nie zastąpi nam regularnych wizyty u dentysty oraz laryngologa, jednak może znacząco pomóc w jak najwcześniejszym wykryciu potencjalnie niebezpiecznych zmian.

Ciśnienie krwi i puls

Pomiar ciśnienia krwi w warunkach jest możliwy dzięki odpowiedniemu sprzętowi. Wysokiej jakości ciśnieniomierz lekarski pozwoli nam ocenić nasze ciśnienie. Możemy badać ciśnienie krwi w różnych warunkach, o różnych porach doby, po spożyciu określonych lekarstw, potraw lub alkoholu. Ciśnieniomierz to nie tylko ciśnienie krwi, ale również puls. Równomierne odpowiednie tempo pracy serca jest równie istotne co ciśnienie krwi. Te elementy są ze sobą bardzo powiązane i warto monitorować jak również prowadzić dziennik tych pomiarów.

Temperatura ciała

Do skutecznych, precyzyjnych pomiarów temperatury ciała będzie nam potrzebny odpowiedni termometr. Aktualnie najlepszym z dostępnych rozwiązań jest termometr na podczerwień. Przede wszystkim ten rodzaj termometrów pozwala na bardzo precyzyjny pomiar temperatury ciała. Dodatkowo, ze względu na mierzenie temperatury błyskawicznie oraz w sposób bezdotykowy, pomiaru o wiele łatwiej dokonać na przykład u dzieci, które nie zawsze chcą trzymać klasyczny termometr pod pachą przez kilka minut.

Termometr na podczerwień pozwala również na łatwe mierzenie temperatury różnych obszarów ciała, dzięki czemu może być niezwykle pożyteczny w przebiegu niektórych chorób. Ten rodzaj termometrów nie zawiera rtęci, dzięki czemu jest bezpieczny zarówno dla naszego najbliższego otoczenia, jak i dla środowiska.

Categories:   Moda i uroda

Tags:  , ,

Comments