Menu

Funkcjonalne i bezpieczne okna dachowe

Tym razem bierzemy na warsztat okna dachowe. Przez jednych znienawidzone, zwłaszcza zimą, ze względu na konieczność usuwania zalegającego na nich śniegu. Przez innych uwielbiane za niepowtarzalny klimat jaki tworzą w pomieszczeniu i większą ilość światła.Prawdą jest, że okna połaciowe dostarczają około 20% więcej światła niż okna tradycyjne. Wynika to głównie z kąta pod jakim są montowane. Dlatego czasem inwestorzy rezygnują całkowicie z okien tradycyjnych, i zastępują je w całości oknami dachowymi.

Rzeczywiście tworzą one niesamowity klimat na poddaszu, sprawiając, że pomieszczenie jest przytulne i klimatyczne. Świetnie wpisują się zarówno w nowoczesny jak i tradycyjny charakter wystroju wnętrz.

Przy zakupie okien dachowych warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów m.in. ościeżnica, kołnierz, szyba i okucia.

Ościeżnica

Ościeżnica to absolutnie podstawowy element każdego okna również okna dachowego. Musi być solidna i trwała, tak aby wytrzymała przez lata. Najtrwalsze są ościeżnice okienne i pcv.

Szyba to element, który wpływa na poziom ciepła w domu oraz ilość światła. Od jej jakości zależy czy w domu będzie ciepło, jasno i czy nie będzie słuchać świszczącego za oknem wiatru czy gradu. Okna dachowe posiadają takie same szyby jak okna standardowe. Innowacją są tzw. szyby bezpieczne – które poleca się zwłaszcza do montażu w niższych partiach dachu. W przypadku uszkodzenia szyba rozbija się na nieostre kawałki, którymi nie sposób zrobić sobie krzywdy. Idealne rozwiązanie gdy okno montowane jest blisko niskiej ścianki kolankowej i gdy będą miały do niego dostęp małe dzieci. Taka szyba dodatkowo wzmacniana ma też lepsze warunki akustyczne.

Nowoczesne okna

Wśród nowoczesnych okien dachowych na uwagę zasługują również okna z szybami antywłamaniowymi, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed niechcianymi intruzami. Sporą popularnością cieszą się również okna z samoczyszczącymi szybami – promienie słoneczne sprawiają, że nagromadzone na szybkie zanieczyszczenia rozkładają się, a potem są zmywane przez deszcz. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ nie jest tajemnicą, że okna dachowe brudzą się bardziej niż okna tradycyjne.

Okucia to kolejny ważny element. Wpływają na sposób otwierania się okien dachowych. Ich jakość wpływa na żywotność okien i również na ich cenę.

Kołnierz to element, który umożliwia szczelne połączenie okna z połacią dachu. Jego rodzaj trzeba dostosować do rodzaju dachu właśnie.

Wybierając okno dachowe warto zwrócić uwagę na te istotne elementy, ponieważ od nich w dużej mierze będzie zależał komfort użytkowania i trwałość okien, które są w końcu inwestycją na lata.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments