Menu

Gotowy zestaw komputerowy czy samodzielne składanie?

Kupując nowy komputer, często zastanawiamy się, czy lepiej kupić gotowy zestaw, czy może każde zespoły pojedynczo i samemu taki zestaw złożyć. Sprawdźmy, co jest bardziej opłacalne.

W zestawie drożej

Kupując gotowy zestaw komputerowy w sklepie, najczęściej przepłaca się kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Często bywa tak, że składając podobny zestaw samodzielnie, cena będzie niższa niż ta w sklepie. Dlaczego tak się dzieje? To proste. Każdy sklep chce mieć jakiś procent ze sprzedaży sprzętu, dlatego ceny gotowych zestawów w sklepach są wyższe. Często również sprzedawane są one pod nazwą znanych producentów, takich jak Dell. To również podwyższa cenę danego zestawu. Inna sprawa ma się z komputerami poleasingowymi, które sprzedawane są w gotowych zestawach. Tego typu sprzęt jest tańszy, ale z tego względu, że jest używany.

Lepiej złożyć komputer samemu

Jak można zaoszczędzić na kupnie komputera? Bardzo prostym sposobem – trzeba samemu go złożyć. Wszystkie podzespoły, takie jak procesor, płyta główna, karta graficzna, pamięć RAM, czy – co najważniejsze – obudowa, dostaniemy w każdym sklepie komputerowym. Jeszcze większy wybór jest w sklepach internetowych – tam nawet można zaoszczędzić kilkanaście złotych. Przy samodzielnym składaniu komputera, trzeba zwrócić uwagę na to, by cały zestaw był ze sobą w miarę kompatybilny. To znaczy, jeśli kupujemy wysokiej klasy procesor za ponad 1000 zł, wtedy warto, aby karta graficzna również była z wyższej półki. Podobnie z pamięcią RAM, która teraz jest bardzo ważna – minimalnie trzeba zakupić 8 GB.

Należy również sprawdzić, czy dany procesor będzie pasował do płyty głównej. Przy tym niezbędne będzie sprawdzenie typu gniazda wejścia procesora oraz przy okazji pamięci RAM, bowiem te coraz częściej można dostać w nowym typie – DDR 4, a nie każda płyta główna jeszcze obsługuje ten standard. Nie mniej ważny będzie zasilacz. Do bardzo dobrego zestawu potrzebny będzie mocny zasilacz o mocy 500-700 W. Warto rozglądać się za markowymi zasilaczami, ponieważ te tańsze będą dla naszego sprzętu niebezpieczne. Markowe zasilacze posiadają różnorodne zabezpieczenia, które ochronią komputer przed nagłymi zwarciami czy awariami prądu.

Podsumowując

Kupując nowy komputer, warto zastanowić się nad samodzielnym doborem i złożeniem podzespołów. W większości przypadków będzie to rozwiązanie tańsze niż kupno gotowego zestawu w sklepie. Niewątpliwie jednak, trzeba się na tym dość dobrze znać i w razie niewiedzy, zapytać kogoś, kto się na tym zna.

Categories:   Nowe technologie

Comments