Menu

Jak domowym sposobem czyścić materace do spania?

Materac jest niezwykle ważnym elementem życia każdego z nas. Z tego powodu bardzo wiele czasu poświęcamy na jego odpowiedni wybór, aby spełniał wszystkie oczekiwania i możliwie najlepiej dopasowywał się do ciała. I choć sam rodzaj materaca jest bardzo ważny, równie ważne jest także to, jak później będzie się o niego dbało.

Dlaczego czyszczenie materaca jest tak ważne?

Aby materac możliwie najdłużej spełniał swoje zadanie, czyli zapewniał odpowiedni wypoczynek, komfort podczas snu i szybkość regeneracji podczas niego, konieczne jest dbanie o materac poprzez odpowiednie jego czyszczenie. Jest to ważne, ponieważ na materacu powstawać mogą różnego rodzaju plamy lub nieprzyjemny zapach, co może nieść ze sobą niebezpieczeństwo różnego rodzaju infekcji lub co najmniej pogorszenie się jakości snu. Jak wyczyścić materac, aby służył jak najdłużej?

Jak wyczyścić materac domowymi sposobami?

Myli się jednak ten, kto sądzi, że o odpowiedni stan czystości materaca zadbać można jedynie przy pomocy profesjonalnych, a przy tym bardzo drogich środków czystości.

W bardzo łatwy, szybki i co najważniejsze tani sposób, można taki proces czyszczenia wykonać przy pomocy środków dostępnych w praktycznie każdy domu.

Zdecydowanie najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem na to, aby pozbyć się z materaca plam, nieprzyjemnego zapachu lub nawet nagromadzonych bakterii, jest zwykła soda oczyszczona i woda utleniona.

Aby przy ich pomocy wyczyścić materac, wystarczy do jednej szklanki wody utlenionej wsypać cztery małe łyżeczki sody oczyszczonej, dokładnie wymieszać i wlać do pojemnika z dozownikiem. Tak przygotowanym środkiem wystarczy po prostu spryskać cały materac i odczekać do jego wyschnięcia.

Często jednak soda oczyszczona okaże się za słaba w przypadku bardzo trudnych do usuwania plam, pochodzących np. z moczu, potu lub rozlanych napojów. W takiej sytuacji warto sięgnąć po coś nieco mocniejszego, czyli np. biały ocet.

Aby poradzić sobie z takimi plamami, wystarczy rozsypać na nich nieco sody oczyszczonej, a następnie skropić je octem, aby zaszła widoczna musująca reakcja chemiczna. Po kilkunastu minutach wystarczy tylko odkurzaczem usunąć resztki sody i plama powinna zostać całkowicie usunięta.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments