Menu

Jak przygotować auto na zimę?

Bardzo niskie temperatury, częste opady śniegu i deszczu, a także szybko zapadający zmrok – wszystko to charakteryzuje zimę. By ją dobrze przeżyć, zmieniamy odzież i obuwie, zabezpieczamy organizm przed mrozem i niedoborami witamin. Dbamy także o samopoczucie naszych bliskich, serwując im rozgrzewające dania i syropy. Jednak równie ważne jest to, by w odpowiedni sposób zatroszczyć się o posiadany samochód. Nie tylko po to, by nie ucierpiał na skutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim dlatego, aby nie zawiódł naszych oczekiwań podczas żadnej pory roku. Podpowiadamy jak to zrobić w kilku prostych krokach.

  1. Nie trzeba być fanem motoryzacji, aby wiedzieć, jak ważny jest stan techniczny auta, dlatego wszelkie przygotowania do zimy należy rozpocząć od sprawdzenia sprawności silnika, a szczególnie jego najważniejszych elementów, czyli układu zasilania paliwem. Wbrew pozorom, nie jest to proces czasochłonny. Właścicielom pojazdów o napędzie Diselowym zaleca się sprawdzenie funkcjonowania akumulatora, gdyż podczas ochłodzenia jego uruchomienie wymaga większej dawki energii.
  2. Fundamentalne znaczenie ma także poprawnie funkcjonalnie układu hamulcowego. Gołoledź, mróz i niedostateczna ilość światła stawiają kierowców w wielu niebezpiecznych sytuacjach, dlatego tak ważna jest sprawność zarówno hamulca ręcznego, jak i linek hamulcowych. Warto także kontrolować poziom płynów hamulcowych. Środki chemiczne i sól, którymi zabezpiecza się drogi, mogą negatywnie wpływać na przewody paliwowe, wywołując ich korozję. Wizyty w serwisie motoryzacyjnym, w czasie okresu niskich temperatur, powinny odbywać się częściej niż w pozostałe miesiące roku, nie tylko podczas koniecznej wymiany opon z letnich na zimowe.
  3. Na szczególną uwagę zasługują też światła. Zarówno przednie, jak i tyle czy odbłyśniki odgrywają ogromną rolę podczas ciemnych popołudni zimowych. Uszkodzone lub niesprawne stanowią zagrożenie dla życia wszystkich użytkowników dróg.
  4. Zaopatrzenie się w podstawowy, motoryzacyjny sprzęt zimowy to krok, o którym wiele osób zapomina. Inwestycja w sprzęt do rozmrażania szyb wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem na działanie ujemnych temperatur. Konieczne jest także zaopatrzenie się w skrobaczkę, gdyż powoli to na skuteczne oraz szybkie pozbycie się śniegu z szyb.

Profilaktyczna wizyta u mechanika pozwoli dobrze przygotować samochód na zimę, a także uniknąć wysokich kosztów naprawy, wynikających z nieodpowiedniego zabezpieczenia auta przed mrozem. Wymiana opon z letnich na zimowe i kontrola ich ciśnienia sprawią, że codzienna jazda będzie bezpieczniejsza. Sprawne funkcjonowanie silnika, układu hamulcowego i świateł stanowią konieczność dla każdego użytkownika drogi. Gwarantują bowiem nie tylko bezproblemowe dotarcie do celu, ale pozwalają zadbać również o ludzkie życia, które są bezcenne, a które łatwo stracić poprzez niedopatrzenie. Zima nie jest łatwą porą roku, szczególnie dla kierowców, jednak warto zrobić wszystko, by nie zostać przez nią pokonanym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Sklep Porsche: https://sklep.porsche.pl/

Categories:   Samochody i motoryzacja

Comments