Menu

Jak wybrać kołdrę na lato?

Kołdra jest rzeczą, która kupujemy zazwyczaj raz na kilka lat, warto więc dokładnie przemyśleć jej wybór, a to wcale nie jest takie proste, jak się wydaje. Przedstawimy kilka porad, które zdecydowanie pomogą w tym zadaniu. Skupimy się na najczęściej wybieranych modelach. Weźmiemy więc pod lupę trzy rodzaje kołdry: letnia, na zimę i uniwersalną.

Kołdra a pora roku

Kołdra dobra jakościowo, pozwoli cieszyć się jakością przez kilka lat, jednak warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. Bez wątpienia jest jedną z ważniejszych rzeczy w naszej sypialni, która powinna zadbać o nasz wypoczynek i dobry sen. Wiadomo że kiedy będzie nam za gorąco lub za zimno, nie wstaniemy wyspani. Dlatego dobranie produktu pod kątem odpowiedniej wentylacji jest bardzo ważne. Inne kołdry używane są w letnim sezonie, a inne w zimowym. Ważne, aby zwrócić uwagę na wypełnienie oraz klasę cieplną. Poza tym, aby mogły zapewnić nam spokojny sen, powinny być przyjemne w dotyku. Dzięki szerokiej ofercie na pewno znajdziemy kołdrę odpowiednią do naszych wymagań.

Zależnie od wypełnienia, kołdry działają w trochę inny sposób. Pierze dobrze izolują ciepło, puch zapewnia termoizolację. Obie nie są jednak przystosowane dla alergików. Kołdry bezpieczne, które nie uczulają, posiadają najczęściej środek z wełny lub jedwabiu, będąc przy tym bardzo ciepłymi.

Kołdra puchowa

Latem przede wszystkim liczy się dobra cyrkulacja powietrza, a jesienią i zimą utrzymywanie ciepła. Znajdziemy także wiele rodzajów uniwersalnych, tzw. całorocznych. Idealnym wyborem, będą więc kołdry puchowe, które są niezwykle funkcjonalne. Dzięki temu, że zapewniają odpowiednią ilość ciepła i odprowadzają wilgoć, świetnie się sprawdzą zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

Kołdra z poliestrem silikonowym

Jest bardzo lekka i delikatna oraz posiada odpowiednią cyrkulację powietrza. Idealnie się sprawdzi w ciepłych i ogrzewanych miejscach. Przegrzanie pod nią jest właściwie niemożliwe, a materiał jest odporny na wilgoć. Dodatkowo jest antyalergiczna, a po praniu wypełnienie pozostaje miękkie i w nienaruszonym stanie.

Kołdra z pokryciem bawełnianym

Można wybrać rodzaj tkaniny, co ma wpływ na grubość i wytrzymałość kołdry. Popularna jest tkanina o splocie skośnym, który idealnie sprawdzi się przy kołdrach puchowych, zapobiegając wydostaniu się pierza. Jest bardzo delikatna, co zapewnia komfortowym sen latem i zimą.

Kołdra z pokryciem z mikrofibry

Tkanina ta jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Warto również zaznaczyć, że bardzo szybko schnie, co pozwala na częste pranie. Idealna także dla alergików, mikrowłókna są cieńsze od ludzkiego włosa, a gęsty splot gwarantuje zatrzymywanie ciepła.

Klasa ciepła

Przyjęto różne skale, które określają właściwości cieplne, poszczególnych rodzajów kołdry. Nie ma jednak jednej uniwersalnej, ponieważ klasa ciepła jest zależna od oznaczeń producenta. Używa się między innymi trzystopniowej skali cieplnej lub skali TOG.

Categories:   Dom i ogród

Comments