Menu

Jak wybrać kostkę brukową?

Wybór kostki brukowej ma ogromny wpływ na charakter ogrodu. Oprócz dużych roślin ogrodowych i specjalnie zaprojektowanych elementów, jest ona również najbardziej kosztowną częścią tworzenia ogrodu.

Wybrane materiały

Odcienie ziemistego brązu, miodu, ciemnej szarości i ciemnoczerwonej cegły doskonale sprawdzają się w większości stosowanych materiałów. Subtelne połączenie jest często najlepsze. Zastanówmy się, jaka kostka brukowa będzie najlepsza. Różowe lub żółte płytki niekoniecznie będą dobrym wyborem. Tęczowy piaskowiec też może wyglądać dziwnie.

Styl

Trudne zagospodarowanie terenu może wzmocnić lub zaprzepaścić projekt. Rustykalne, gliniane kostki chodnikowe, żwir, rozdrobniony piaskowiec i wysokie płotki z leszczyny bardziej pasują do tradycyjnych wzorów. Jeśli lubimy nowoczesne rozwiązania, zdecydujmy się na wapień, kwarcyt, strugany dąb, a nawet polerowany beton. Nie bójmy się też łamać zasad. Tradycyjne materiały są również coraz częściej stosowane we współczesnym stylu.

Krajobraz

Krajobraz również powinien mieć duży wpływ na wybór kostki. Powinna ona pasować do architektury.

Cel

Wygląd jest ważny, ale musimy też wziąć pod uwagę również wydajność. Płyty chodnikowe powinny być antypoślizgowe, trwałe i wymagać niewielkiej konserwacji. Konstrukcje powinny być solidne, nawet na podmokłym terenie. Droższe materiały często oznaczają lepszą jakość i większą wytrzymałość. Można też pomyśleć, jak dany materiał będzie wyglądał po latach. Na przykład dąb, kamień naturalny czy miedź, z wiekiem będą wyglądać tylko lepiej. Natomiast betonowa powierzchnia nie zmieni się wcale.

Wpływ środowiska

Warto zastanowić się, jak materiały wpływają na środowisko. Odpływ wody jest kluczową kwestią, szczególnie w miastach i miasteczkach, w których stare kanalizacje nie mogą sobie już poradzić z odpływem z tak dużej ilości nawierzchni i asfaltu.

Fundamenty

Głębokość i budowa różnią się w zależności od zastosowanego materiału. Kostki wymagają solidnego fundamentu, aby się nie ruszały, gdy będziemy po nich chodzić. Cegła i bloki kostki są zwykle układane na zagęszczonym piasku na grubej podstawie. Tylko krawędzie są zaprawiane cementem, aby utrzymać razem całą powierzchnię. Warto zapytać architekta krajobrazu o radę.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments