Menu

Jak zaaranżować piwnicę?

Piwnica to bardzo ważne pomieszczenie gospodarcze w naszych domach. Nie zawsze duże, a potrzeby wykorzystania są duże. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie zaaranżowanie i zagospodarowanie tego pomieszczenia.

Zanim zagospodarujemy piwnicę, musimy określić, jakie będzie jej przeznaczenie i jakie zadanie będzie ona spełniać. Czy będzie ona typową piwnicą, w której będziemy trzymać przetwory, różne sprzęty, narzędzia, rzeczy niepotrzebne w domu, czy może urządzimy w niej warsztat majsterkowicza, domową siłownię, pracownię, garderobę, pralnię lub suszarnię. W piwnicy można urządzić także gabinet do pracy, strefę rekreacyjno – wypoczynkową, miejsce spotkań z rodziną i z przyjaciółmi, salę do kina domowego, pokój do gier komputerowych.

Zabezpieczenie przed wilgocią i zmianami temperatur

Aby piwnica dobrze spełniała swoje funkcje, musi być odpowiednio zabezpieczona przed zmianami temperatury i wilgocią. Pomieszczenie piwniczne powinno być suche i przewiewne, powinna być w nim właściwa cyrkulacja powietrza.

Jeśli w piwnicy panuje wilgoć, ściany są mokre, rzucają się w oczy brudne zacieki czy pleśń, koniecznie trzeba naprawić izolację przeciwwodną i osuszyć mury. Wilgoć i pleśń to poważne zagrożenie dla zdrowia, pomijając kwestie estetyki. Wilgotne ściany w piwnicy nie spełniają też wymogów izolacji termicznej.

Oświetlenie piwnicy

Niezwykle ważną kwestią jest też oświetlenie piwnicy zwłaszcza, gdy planujemy zaaranżować pomieszczenie na przydomowy warsztat, siłownię lub gabinet do pracy. Jeżeli w piwnicy nie ma okien lub jest ich za mało, można wykuć otwory w ścianach i wstawić okna ewentualnie powiększyć istniejące już otwory okienne.

Piwnica to pomieszczenie, w którym zazwyczaj nie ma wielu gniazd elektrycznych. Często trzeba kilka dołożyć, szczególnie wtedy, gdy chcemy przeznaczyć piwnicę na warsztat lub siłownię. By urządzić w piwnicy pralnię, konieczna będzie instalacja wodna, kanalizacyjna doprowadzona z górnych pomieszczeń.

Meble do piwnicy

W większości piwnic lądują meble niepotrzebne w domu. Najlepiej jednak wybrać meble z metalu. Metalowe regały do piwnicy dobrze zniosą duże ciężary, nie ulegną szybkiemu zniszczeniu, są łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na wilgoć i zmiany temperatur. Takie regały doskonale nadają się do przechowywania przetworów, różnego rodzaju sprzętów, nawet tych ciężkich, idealnie sprawdzą się w przydomowym warsztacie. Regały metalowe można zestawiać w dowolne ciągi, regulować wysokość półek, a to pozwoli nam w sposób ergonomiczny zagospodarować przestrzeń piwniczną.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments