Menu

Jak zagospodarować złom?

Każde gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo eksploatuje na co dzień urządzenia, które po zużyciu lub awarii stają się złomem. Te kłopotliwe odpady nie zawsze odbierane są przez firmy zajmujące się wywozem śmieci.

Złom zagospodarować trzeba oddzielnie. Skup złomu znajduje się w każdej większej miejscowości, umożliwiając przekazanie zużytych metalowych przedmiotów, a przy okazji otrzymanie za nie pewnej kwoty, zależnej od rodzaju złomu oraz tego czy w jego składzie znajdują się cenne metale kolorowe. Jednak transport starych kuchenek, piecyków gazowych, czy armatury sanitarnej może stanowić kłopot i nie opłacać się przy niskich cenach skupu stali lub aluminium. W takim wypadku warto skorzystać z oferty firm, które oferują odbiór złomu. Zwykle jest to darmowa usługa, a kwota, którą oferuje skup złomu trafia do odbierającego. Odbiorem złomu często zajmują się też prywatne osoby, które w ten sposób dorabiają.

Wspomniane metale kolorowe, takie jak miedź, mosiądz i nikiel osiągają wysokie ceny (w przypadku mniej spotykanych, jak np. wolfram nawet pięćdziesiąt złotych za kilogram) i z pewnością opłaca się przekazać je do skupu. Warto też pamiętać o wyższej cenie złomu posegregowanego. Przekazane do skupu urządzenia składające się z część wykonanych z różnych metali będą stanowić większą wartość, jeżeli zostaną zdemontowane, a złom podzielony wg. składu. Obecnie wiele firm na terenie kraju oferuje też usługę demontażu przy odbiorze złomu o dużych gabarytach wliczając w to nawet konstrukcje budowlane lub nieczynne maszyny przemysłowe.

Inaczej natomiast wygląda kwestia złomowania samochodów. Polskie prawo nie dopuszcza samodzielnego demontażu auta na części. Wynika to z konieczności udokumentowania pochodzenia każdej części, która trafić może na rynek wtórny. Nienadający się już do prowadzenia pojazd należy przekazać do wyspecjalizowanej stacji demontażu, która według własnego cennika również zapłaci za auto uzależniając kwotę od jego wagi.

Obrót złomem jest obecnie bardzo stabilną gałęzią rynku. Wciąż rośnie ilość zużywanych urządzeń zawierających metal, a popyt również nie maleje. Należy dodać, że skupowi złomu towarzyszy zwykle również skup innych surowców wtórych, co jest zaletą biorąc pod uwagę pogarszający się stan środowiska naturalnego i konieczność zagospodarowywania odpadów.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  ,

Comments