Menu

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Jest wiele czynników, które mają wpływ na to, czy dany materac będzie wygodny. Trzeba mieć na uwadze to, że nie istnieje jeden idealny model, który zadowoli wszystkich użytkowników. Ważne jest to, aby wybrać materac zgodnie ze swoimi własnymi potrzebami. Nawet masa ciała, preferowana pozycja spania, stan zdrowia czy wzrost mają znaczenie. Dobór odpowiedniego wypełnienia to podstawa.

Dobry materac do spania, czyli jaki? Przegląd dostępnych rodzajów

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na materace 120×200 cm, 140×200 cm, 180/200×200 cm czy jeszcze inne, kluczowe jest dopasowanie ich do swoich indywidualnych potrzeb. Określenie wymiaru materaca to jedno, ale niezwykle istotne jest to, z jakiego materiału został on wykonany. Jest wiele rodzajów mataccy – piankowe, termoelastyczne, wysokoelastyczne, lateksowe, kieszeniowe czy nawet hybrydowe. Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo, więc wybór konkretnego modelu nie jest łatwym zadaniem. Materace sprężynowe mają jedną podstawową zaletę – są powszechnie dostępne i to w niskich cenach. Niestety nie brakuje minusów typu mała sprężystość punktowa i duży stopień twardości. Materace kieszeniowe mają dobrą elastyczność, przez co dopasowują się świetnie do kształtu ciała, zapewniając kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Po taki materac można sięgnąć nawet w przypadku podwójnego łóżka, przy dużej różnicy masy ciała użytkowników. Takie materace są jednak dość drogie, szczególnie w porównaniu do tych sprężynowych.

Co jeszcze jest do wyboru?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup materaca lateksowego, który jest bardzo elastyczny, przez co wspaniale podpiera kręgosłup, a to przekłada się na dużą wygodę i zdrowy sen. Po tego typu materaca można śmiało sięgać w przypadku ruchomych stelaży ze względu na ich wysoką elastyczność. Minusem materacy lateksowych jest wysoka cena. Im więcej użyto do ich produkcji sztucznego wkładu, tym są mniej przewiewne i tracą na swoich właściwościach antybakteryjnych. Drogie są też materaca z pianki wysokoelastycznej, ale to praktycznie ich jedyna wada. Dobre dopasowują się do kształtu ciała, zapewniają kręgosłupowi optymalne podparcie, nie absorbują portu, gwarantują dobrą wentylację podczas snu. Nadają się też do ruchomych stelaży.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/12/materace-120×200

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments