Menu

Jakie lampy wybierać do kuchni i jadalni?

W każdym domu oprócz mebli bardzo ważnym elementem wyposażenia jest odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono nadaje pomieszczeniom klimat, tworzy strefy pracy, odpoczynku i spożywania posiłków. Wybierając lampy i żyrandole trzeba to dokładnie przemyśleć, by mogły być one naprawdę funkcjonalne, ale też stylowe.

Lampy stołowe do każdego domu

Oświetlenie musi pojawić się w każdym domowym pomieszczeniu, w związku z tym musi być bardzo różnorodne. W gabinetach oraz pokojach młodzieży pojawić się muszą lampy biurkowe, w salonach i sypialniach lampy stojące – tworzące na przykład kącik do czytania. Na korytarzach oraz w pokojach dziecięcych doskonale sprawdzą się kinkiety ścienne. Natomiast tam gdzie spożywa się posiłki, to znaczy w kuchniach i jadalniach, niezastąpione będą lampy stołowe. Są one dość różnorodne, warto więc poznać różne ich rodzaje – aby wybrać te najbardziej odpowiednie do własnych preferencji, ale też stylu, w jakim urządza się swój dom.

Wśród lamp stołowych wyróżnia się:

klasyczne – czyli kilkuramienne żyrandole, które oświetlają nie tylko stół, ale całe pomieszczenie. Co ważne, takie lampy mogą być bardzo różnorodne, ponieważ występują zarówno w postaci świeczników, jak i np. żarówek z abażurami.
druciane – modne w ostatnim czasie lampy tworzone z drutu wyglądają świetnie w nowoczesnych wnętrzach. Prezentują się one bardzo lekko i oryginalnie, szczególnie wtedy, gdy dobierze się do nich odpowiednią żarówkę. Lampy druciane mogą mieć różne kształty oraz rozmiary.
żarówkowe – to rozwiązanie bardzo modne i również przeznaczone do bardzo nowoczesnych jadalni. Takie lampy składają się z kilku pojedynczych elementów: kabel plus luźno zwisająca z niego żarówka. Bardzo ważne jest tutaj to, by ta ostatnia posiadała ciekawy żarnik. Tego typu oświetlenie ładnie doświetla nie tylko stół, ale całą jadalnię.
papierowe – ciekawą opcją jest umieszczanie nad stołem lamp z abażurami wykonanymi z papieru albo z dobrze przepuszczającego światło materiału. Takie oświetlenie wygląda lekko i nadaje pomieszczeniu romantycznego klimatu. Wygląda to szczególnie dobrze we wnętrzach minimalistycznych oraz rustykalnych.
industrialne – czyli dość proste oraz surowej w swojej formie lampy, które pasują do stylu minimalistycznego i przemysłowego.

O czym pamiętać wybierając lampy wieszane nad stołem?

Lampy nad stół to istotny element wyposażenia każdej jadalni, bo wpływają na wygodę spożywania posiłków i sprawiają, że stół staje się centralnym punktem domu. Sam wybór rodzaju lampy (które zostały opisane powyżej), zależny jest od ogólnej aranżacji domu. Jednak wybierając oświetlenie nad stół trzeba pamiętać jeszcze o tym, że:
– wisząca lampa nie może być zbyt duża (względem rozmiarów pomieszczenia), by nie przytłaczać wizualnie jadalni,
– lampa zawieszana bezpośrednio nad stołem nie powinna być zbyt długa, bo wtedy światło będzie razić w oczy osoby siedzące przy stole (najlepiej kiedy lampa znajduje się co najmniej 50 cm nad blatem).

Wybór stylowej i dobrze dopasowanej lampy stołowej sprawi, że wspólne spożywanie posiłków stanie się prawdziwą przyjemnością.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.

Categories:   Dom i ogród

Comments