Menu

Kamień w aranżacji wnętrz

Kamień od wieków służył jako materiał zarówno budowlany, jak i dekoracyjny. Ma on niezwykle ciekawą strukturę, kolorystykę, która zachwyca od wieków, a dodatkową jego zaletą jest niepowtarzalność faktur i odcieni, co zdecydowanie kochają wszyscy, którzy lubią się nim otaczać.

Kamień wykorzystać można na wiele sposobów i w praktycznie każdym wnętrzu. Najczęściej architekci wnętrz posługują się granitami, marmurem i piaskowcem. Zdarzają się też trawertyny i malachity, które spełniają oczekiwania prawdziwych koneserów.

Granit – najpopularniejszy z kamieni

To on występuje w wielu barwach, ale najpopularniejsze obecnie są wszelkie odcienie szarości, beżu i czerni. Kolory zdecydowane, takie jak czerwień czy zieleń, wybierają osoby odważne, które lubią wyróżniać się i nie chcą powielać utartych, popularnych rozwiązań.

Granit jest tak ceniony nie tylko ze względu na swe walory dekoracyjne, ale także i jego właściwości fizyczne, które predestynują go do wykorzystania w wielu sytuacjach. Granit jest kamieniem, który niemal nie wchłania wody i wilgoci. Do tego charakteryzuje się niewielką ścieralnością i wysoką twardością. Można go więc śmiało stosować zarówno na otwartej przestrzeni, jak i we wnętrzach. Struktura tego kamienia pozwala na wygodną obróbkę i polerowanie, stąd można z niego wyczarować elementy o przeróżnych kształtach.

Z granitu najczęściej wykonuje się blaty kuchenne i parapety, bo można na nim stawiać nawet gorące naczynia, kroić na nim nożem, a jeśli cokolwiek się rozleje, to na jego powierzchni nie pozostaną plamy. Architekci wykorzystują odporność granitu na ścieranie, stosując go zarówno jako materiał na posadzki, jak i na pokrycie schodów. Coraz częściej wykorzystuje się płyty granitowe jako okładziny ścienne.

Marmury – nie tylko jako materiał dla rzeźbiarzy

Choć cena marmuru potrafi wprawić w osłupienie, to kamień ten cieszy się także dużą popularnością. Od wieków jest on symbolem bogactwa i luksusu. Szczególnie chętnie stosowany jest w łazienkach oraz na podłogach, wszędzie tam, gdzie powierzchnia narażona jest na duży ruch. Marmur jest bowiem zdecydowanie trwalszy niż gres czy płytki ceramiczne. Stosowany jest często jako pokrycie schodów, jako parapety czy blaty kuchenne, choć tu czasami warto zastąpić go chociażby granitem, który jest znacznie łatwiejszy do utrzymania w czystości.

Marmur jest znakomity, jeśli chodzi o wiele detali architektonicznych. Klasyką są obudowy kominków. Te wykonane z marmuru nie tylko zdobią pomieszczenia, ale są oznaką wielkiego splendoru i uwidaczniają wysoki status ekonomiczny właścicieli. Marmurowe obudowy kominków mogą przypominać antyczny styl, czasami przybierają wymyślne formy z czasów baroku, albo też mogą mieć minimalistyczną, niezwykle nowoczesną formę.

Ten cenny kamień można także stosować na zewnątrz, choć nie jest on aż tak odporny na działanie warunków atmosferycznych, jak chociażby granit.

Piaskowiec – piękna ozdoba, ale nie zawsze

Choć występuje w wielu kolorach, to najczęściej używane są jego beżowe odmiany. Piaskowiec świetnie wygląda wewnątrz pomieszczeń, a kominki i ściany nim pokryte robią naprawdę duże wrażenie. Niestety tylko niektóre rodzaje piaskowca nadają się na posadzki i schody, bo większość odmian nie jest odporna na ścieranie, na wodę i jest trudna do utrzymania w czystości.

Każdy, kto chce zastosować kamienne elementy w swoim domu, powinien zasięgnąć porady specjalistów. Tych znaleźć można bez problemu, chociażby pod adresem www.granmal.eu. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych konsekwencji, stosując nieodpowiedni rodzaj kamienia jako posadzkę czy blat kuchenny.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments