Menu

Klimatyzacja w domu – czym jest i jakie rodzaje wyróżniamy?

Klimatyzacja to według definicji proces, podczas którego dochodzi do wymiany powietrza w określonym pomieszczeniu. Proces ten ma na celu podtrzymanie pożądanych warunków klimatycznych, czyli dopasowanego do naszych potrzeb zakresu temperatur i odpowiedniej wilgotności powietrza.

Dzięki temu utrzymywane są optymalne, komfortowe warunki do funkcjonowania i aktywności. W przypadku klimatyzacji w przemyśle – będą to najlepsze warunki dla zachodzenia i podtrzymania określonych procesów przemysłowych. W języku potocznym określenie ‚klimatyzacja’ najczęściej używane jest błędnie, dla opisania samego procesu chłodzenia, lub też urządzenia, które bezpośrednio wytwarza taki efekt. Mówi się na przykład o samochodzie z klimatyzacją, lub o włączeniu klimatyzacji. Niezależnie jednak od tego, jak ją nazywamy, klimatyzacja jest bardzo potrzebna w naszych domach, co najbardziej odczuwamy podczas cieplejszych pór roku.

Wybór odpowiedniej klimatyzacji do domu

Jeżeli chcemy zamontować klimatyzację w mieszkaniu, powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat dostępnych na rynku urządzeń. Mamy do wyboru kilka rodzajów i wiele modeli w obrębie poszczególnych typów.

Jeżeli najbardziej zależy nam na tym, żeby nasz klimatyzator pracował cicho, nie dostarczał dodatkowego szumu, wtedy warto zainwestować w montaż klimatyzacji typu split. Jedną z części tego urządzenia montuje się na zewnątrz budynku, dzięki temu nie dociera do naszych uszu hałas maszyny. Minusem tego rozwiązania jest to, że systemu te wyglądają raczej mało estetycznie, na pewno nie zdobią fasady budynku, a do tego są drogie.

Dla osób które chcą wydać nieco mniej, optymalnym rozwiązaniem będzie klimatyzator kompaktowy, który można ustawić w wybranym punkcie mieszkania. Wady tego rozwiązania to przede wszystkim konieczność zamontowania rury w ścianie, najlepiej jest więc zdecydować się na nie jeszcze na etapie projektowania domu lub podczas jego remontu.

Jest jeszcze klimatyzacja oknowa, którą montuje się w oknach, jednak i ten rodzaj ma wady, jest dość głośny.

Rozważmy na czym najbardziej nam zależy: czy najważniejsza jest dla nas optymalna wentylacja, uczucie chłodu, czy za wszelką cenę chcemy uniknąć hałasu lub kucia ścian? Niezależnie od preferencji, każdy jest w stanie znaleźć przynajmniej kilka propozycji dla siebie.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments