Menu

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego? Sprawdzamy

Długie kolejki w przychodniach to główny powód, dla którego coraz więcej Polaków wybiera dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, dają m.in. bezproblemowy dostęp do lekarzy wielu specjalności – bez konieczności czekania minimum kilku miesięcy na wizytę. Kto może skorzystać z takiej opcji i na jakich warunkach?

Chociaż każdy ma zapewniony bezpłatny dostęp do służby zdrowia, wiele osób i tak umawia się na wizyty z lekarzami w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Wynika to przede wszystkim z faktu zbyt długich kolejek w przychodniach oraz niezadowalającej jakości obsługi. Tymczasem wizyty prywatne to znacznie krótszy termin oczekiwania oraz wysoki standard świadczonych usług. Problem w tym, że wizyty prywatne sporo kosztują. Alternatywnym rozwiązaniem jest więc dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez największych ubezpieczycieli, np. PZU.

Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne – dla wszystkich?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rozwiązanie dedykowane każdemu, kto chce otrzymać dostęp do lekarzy rodzinnych oraz lekarzy specjalistów – bez konieczności kilkumiesięcznego oczekiwania na wizytę. To korzystne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. W ramach grupowego ubezpieczenia zdrowotnego, opieką lekarską zostają objęci wszyscy pracownicy – także ze swoimi rodzinami.

Ubezpieczenie zdrowotne także dla członków rodziny?

Chociaż najczęściej stosowaną opcją jest objęcie ochroną ubezpieczeniową każdego członka rodziny indywidualnie, nie jest to jedyne rozwiązanie. Często do ubezpieczenia zdrowotnego można zgłosić inne bliskie osoby, np. dziecko, współmałżonka / partnera życiowego. Dzięki temu i oni mogą korzystać z prywatnej opieki medycznej w razie choroby czy innych zdarzeń losowych. Wystarczy tylko zdecydować się na tzw. pakiet rodzinny lub partnerski.

Warto przy tym podkreślić, że często możliwość zgłoszenia członków rodziny dostępna jest wyłącznie w przypadku podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Taka opcja może wiązać się z nieznacznym podwyższeniem składki, aczkolwiek niekiedy wysokość miesięcznej opłaty pozostaje na stałym poziomie.

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?

Niezależnie od tego, czy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszony jest sam ubezpieczający czy także członkowie rodziny, zakres ochrony nie zmienia się. Taka prywatna polisa obejmuje m.in.:

  • dostęp do lekarzy rodzinnych i specjalistów – bez limitów i skierowań,
  • badania diagnostyczne bez dodatkowych opłat.

Podstawową ochronę można rozszerzyć o dodatkowe pakiety, np. ubezpieczenie lekowe czy ubezpieczenie obejmujące zachorowania na ciężkie choroby.

 

Categories:   Nowe technologie

Comments