Menu

Kolorystyka bram zautomatyzowanych

Kiedy decydujemy się na bramę zautomatyzowaną przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by była ona wykonana solidnie i z materiałów pochodzących od wiodących producentów. Jeżeli chcemy by brama była funkcjonalna, bezpieczna i służyła nam przez wiele lat to do prac instalacyjnych powinniśmy wybrać doświadczonych monterów. Oczywiście, nie bez znaczenia będzie design bramy. Warto na przykład zastanowić się nad doborem koloru bramy, a fachowcom pozostawić kwestie montażowe.

Modny kolor bramy

Obok kwestii technicznych związanych z doborem bramy równie ważne jest zachowanie kwestii estetycznych. Tutaj będzie liczył się kolor bramy, jej faktura, szerokość przetłoczeń. Brama to w końcu pewna konstrukcja architektoniczna, co oznacza, że w jakimś stopniu powinna pasować do tego, jak prezentuje się cała posesja. Sam kolor bramy zależny może być chociażby od stolarki okiennej, stolarki drzwiowej, stylistyki domu bądź ogólnej kolorystyki elewacji. Można wyróżnić dopasowanie bramy pod kątem nowoczesnej stylistyki, jak i tej tradycyjnej. Kiedy chodzi o tak zwany modern design to przede wszystkim ma się na uwadze konstrukcje minimalistyczne. Modernistyczne bryły, coraz częściej zachowane w stylu skandynawskim to takie, w jakich dominują biele i szarości. Jednolita, matowa płaszczyzna, bez zbędnych przetłoczeń to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków. I wówczas dobrze będzie, kiedy brama będzie również zachowana w takiej stylistyce i kolorystyce. Jak już nadmieniono, napędy do bram to kwestia, jaką warto zostawić profesjonalistom. Natomiast, sami możemy bliżej zainteresować się tym, jak brama ma wyglądać. Oczywiście, wszystko warto skonsultować z osobami, które bramę zakładają, aby mieć pewność, że całość zostanie zrobiona bezbłędnie i równocześnie będzie świetnie wyglądała. Najpopularniejsze kolory, oferowane przez producentów bram to: Satin Grey, Satin Dark Grey, Satin White i Satin Window Grey. Warto sugerować się tym, że brama, okna i drzwi nie muszą mieć dokładnie tych samych odcieni. Wówczas bowiem byłoby ryzyko, że zlewają się one ze sobą. Natomiast, z pewnością warto wybierać podobne tonacje kolorystyczne. Zapewni to elegancki i oryginalny efekt.

Z kolei, kiedy chodzi o tradycyjny design, czyli Classic Design, okna, drzwi i bramy zrobione są z tak zwanej okleiny drewnopodobnej. Producenci pozwalają wybierać w wielu odcieniach drewna, co oznacza, że każdy klient bez wątpienia znajdzie coś dopasowanego do własnych upodobań i tego, jak prezentuje się jego dom. Generalnie, do zautomatyzowanych bram garażowych wybiera się okleiny: winchester, dąb bagienny, ciemny dąb, czy złoty dąb.

Nie mniej modne jest także dopasowywanie koloru bramy pod względem kontrastów. Chodzi w tym przypadku o to, aby klasyczne projekty domów połączyć z modernistyczną stolarką. I faktycznie, prezentuje się to nad wyraz interesująco. Zwolennicy tego trendu podkreślają bowiem, że nie zawsze kolor bramy musi łączyć się z kolorem okien lub drzwi. Kolor bramy można w końcu również dobrać do koloru dachówki, okiennic, rolet, żaluzji, bądź innych elementów osłonowych. Dopiero zaś potem wziąć pod uwagę kolor okiennic. Szczególnie zaś na takie eksperymenty mogą sobie pozwolić osoby, które mają bramę umieszczoną dalej od okna. W tym przypadku dobrze będzie bowiem szukać spójności kolorystycznej z całościową elewacją budynku.

Kiedy dopasowanie koloru jest problematyczne?

Jeżeli decydujemy się na zautomatyzowaną bramę to możemy być pewni, że nasz codzienny komfort znacznie się poprawi. Wybierając napędy do bram mamy pewność, że będziemy przemieszczać się bez problemu, a posesja będzie odpowiednio chroniona. Możemy też równocześnie skupić się na designie i uzyskamy faktycznie doskonałe efekty wizualne. Nasz dom i teren przydomowy będą estetyczne. Niestety, czasami może zdarzyć się tak, że dopasowanie koloru bramy okaże się problematyczne. Ma to miejsce przede wszystkim w budownictwie starszej daty, czyli w domach zbudowanych dawno temu. Wówczas elewacja i inne elementy stolarki mogą inaczej się prezentować, a jeśli na dodatek starszą bramę chcemy unowocześnić, dodając  napędy do bram to musimy się liczyć z tym, że przystosowanie wszystkiego zajmie nam więcej czasu. Należy też mieć na uwadze, że jeśli brama i ściana garażu wysunięte są z ogólnej bryły obiektu to wtedy brama garażowa może zostać dopasowana do kolorystyki bramy wjazdowej bądź na przykład do ogrodzenia. Aktualnie, można też decydować się na realizowanie indywidualnych projektów u producentów.

Design zautomatyzowanej bramy jest równie ważny jak jej funkcjonalność. Na szczęście, w tej chwili, by to wszystko dopasować nie trzeba zbyt się zastanawiać. Producenci oferują wiele rozwiązań. Sami też możemy wybrać najbardziej optymalne połączenia kolorystyczne, w zależności od tego, czy będzie nas interesować styl nowoczesny, czy tradycyjny. Musimy natomiast głównie być nastawieni na to, aby brama była funkcjonalna. Dlatego, zawsze należy kupować części atestowane i korzystać z usług fachowców w tej branży.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments