Menu

Konserwacja klimatyzacji – co można zrobić samodzielnie?

Posiadacie we własnym domu czy mieszkaniu klimatyzację? W takim razie musicie doskonale zdawać sobie sprawę, że takie urządzenia mechaniczne wymagają systematycznej kontroli. Konserwacja klimatyzacji jest nie tylko ważna z tego powodu, aby zagwarantować sobie odpowiednią wydajność produktów z tej kategorii. Niektórzy może nie wiedzą, ale brudne klimatyzatory generują rozmaite bakterie czy grzyby i mogą przyczyniać się do powstawania różnych chorób – przede wszystkim związanych z drogami oddechowymi. Nie chcecie jednak wynajmować specjalnej firmy, aby została wykonana konserwacja wentylacji? Na szczęście możecie zadbać o ten aspekt samodzielnie – przynajmniej w pewnym stopniu. Poniżej poznacie kilka najważniejszych wskazówek dotyczących tego tematu.

Zanieczyszczenia w domu

Należy wiedzieć, że większość zanieczyszczeń znajdujących się w mieszkaniu jest zatrzymywana przez filtr. W związku z tym ten element powinien być pod szczególną obserwacją. Konserwacja klimatyzacji musi obejmować dokładne wyczyszczenie filtrów minimum raz na kwartał. Jak to zrobić? Trzeba zaznaczyć, że potrzebny do tego będzie środek czyszczący z elementami bakteriobójczymi. Na szczęście dostęp do filtrów jest generalnie prosty, a wykonanie tej czynności nie powinno sprawić nikomu większych problemów.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie przeczyścić również panele, które umożliwiają wlot oraz wypływ powietrza z klimatyzatorów. Tutaj wystarczy posiadać miękką szmatkę, którą trzeba zamoczyć w wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego. Pamiętajcie jednak, aby nie stosować produktów, które niszczą tworzywa sztuczne – niektóre klimatyzatory są właśnie bowiem wyprodukowane z tego materiału. Przyjmuje się, że minimum raz na rok powinna być wykonana konserwacja klimatyzacji dotycząca czyszczenia wnętrza oraz wszystkich podzespołów. Niestety, tutaj konieczna jest już pomoc profesjonalistów, którzy wykonują takie zadania na co dzień. Pamiętajcie, że konserwacja wentylacji wymaga bowiem zdjęcia obudowy oraz demontażu niektórych elementów, aby sprawdzić ich stan techniczny. Osoby bez posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia mogą narobić w tym aspekcie więcej szkody niż pożytku, dlatego warto postawić na fachowców.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments