Menu

Kotły kondensacyjne – zalety i walory

Kotły kondensacyjne zyskały wśród klientów dosyć spore zaufanie. Trzeba wprawdzie wskazać na to, że są one droższe od zwykłych kotłów. Niemniej jednak na ich pozytywny odbiór wpływ na pewno ma znacznie niższe zużycie paliwa. W kotłach, które nie wykorzystują zjawiska kondensacji, nie ma wykorzystywanej całej wytwarzanej energii. Mamy do czynienia z tak zwanym ciepłem utajonym, które jest oddawane do otoczenia z parą wodną oraz ze spalinami. Aby móc wykorzystać owo ciepło utajone do podgrzania wody znajdującej się w kotle, konieczne jest zjawisko kondensacji, czyli inaczej mówiąc skroplenia się pary wodnej. Można to uzyskać poprzez schłodzenie wytworzonych spalin do wymaganej temperatury.

Sprawność kotłów kondensacyjnych

Sprawność kotłów kondensacyjnych jest bardzo często większa niż 100%. Z czego jednakże owa wartość wynika? Powodem tego jest branie pod uwagę wartości opałowej paliwa, a nie do ilości wytworzonej energii. Owa wartość opałowa odznacza się mniejszą wartością od ciepła spalania i stąd właśnie pojawiają się takie, a nie inne wartości. Takie wartości podawane są jednak w odniesieniu do kotłów kondensacyjnych sprzedawanych w Europie. Dla przykładu takie same produkty w Stanach Zjednoczonych mają sprawność poniżej 100%. Mimo wszystko jednak w obu przypadkach mowa jest o rozwiązaniu związanym z dużymi korzyściami.

Zalety kotłów kondensacyjnych

Co sprawia, że kotły kondensacyjne są produktem popularnym, na który stawia coraz większa liczba osób? Aby móc odpowiedzieć na to, trzeba wskazać na  konkretne zalety kotłów kondensacyjnych. Można do nich zaliczyć:

– bardzo duży zakres regulacyjny – ogrzewanie wody nawet do temperatury 85 stopni,

– najwyższa sprawność przy stosunkowo niskiej temperaturze,

– palniki posiadające funkcję modulacji mocy – kompatybilne z aktualnym zapotrzebowaniem w określonym domu,

– stosunkowo małe straty ciepła poprzez obudowę kotła,

– dosyć skuteczne schładzanie powstających spalin,

Kotły kondensacyjne są produktem, do którego obecnie przekonuje się coraz większa ilość osób. Mimo, że wymagają one początkowo sporej inwestycji, to jednakże w fazie eksploatacji są one znacznie bardziej opłacalne. Na rynku pojawia się ich coraz większa ilość. Mamy do czynienia z większą ilością producentów kotłów kondensacyjnych, a zatem możliwości dla klientów są coraz większe. Koszty eksploatacji kotłów kondensacyjnych są tym aspektem, na który zwraca się największą uwagę. Tym samym należy uznać tenże aspekt jako tę największą zaletę tych produktów.

Więcej informacji znajdziesz na http://beretta.pl/produkty/kotly-kondensacyjne

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments