Menu

Łazienka i poddasze

Wiele zależy od tego z jakim poddaszem mamy do czynienia – konkretnie idzie o to, czy jest to nowy, czy stary budynek. Jakie ma belkowanie, czy drewniane czy stalowe. Może też oddzielać poddasze od reszty betonowa płyta. Zatem innym rodzajem wyzwania będzie adaptacja starego poddasza, innym planowanie go w nowym budynku.

Decyzja o zainstalowaniu łazienki na poddaszu ma swoje dobre strony, zwłaszcza jeśli idzie o kreowaniu odpowiedniego klimatu. Mówiąc natomiast o poddaszu mamy najczęściej na uwadze (przynajmniej jedną) pochyłą ścianę. I taka ściana może się wiązać z przynajmniej jednym niepowtarzalnym walorem – może nam w dużym stopniu umożliwić wykorzystanie naturalnego światła poprzez zainstalowanie w niej okien.

Wyobraźmy sobie nocną kąpiel w wannie na poddaszu z możliwością patrzenia w gwiazdy. Co by było natomiast gdybyśmy do urządzeń łazienkowych dodali niewielki… teleskop.

Jeśli instalujemy łazienkę na poddaszu starego budynku

Na początku najważniejsze będzie sprawdzenie przy pomocy specjalisty nośności belek lub szyn podpodłogowych. Od tego będzie zależała nasz decyzja czym podłogę wyłożymy i jaki rodzaj instalacji wodno-ściekowej zastosujemy. Pamiętajmy przy tym o odpowiednim wygłuszaniu odgłosów urządzeń łazienkowych. W tym aspekcie mamy już wybór materiałów i odpowiednie sposoby.

Jeśli idzie o design to możemy częściowo wykorzystać zabytkowy, drewniany klimat poddasza, pamiętając o odpowiednim zaimpregnowaniu drewna. Mimo to jest wiele przykładów łazienek, które wyglądają na poddaszu bardzo nowocześnie i z tą częścią budynku kojarzyć się może jedynie pochyła ściana.

Ponadto bywają poddasza w starych domach z prostopadłą ścianą okienną.

Łazienka na poddaszu w nowym budynku

Tu mamy zdecydowanie mniejszy problem sprawdzając nośność podłogi pomieszczenia, w którym zamierzamy zainstalować łazienkę.

Natomiast ogólny kształt łazienki będzie uzależniony od kształtu domu i jego stylu. Jeśli to będzie styl tradycyjny z dachem dwuspadowym to na ogół trudno jest planować łazienkę na jego poddaszu bez ściany pochyłej. Mimo to bywają projekty z pochyłymi ścianami i ze spadzistymi (na przykład z jednej strony) dachami, wtedy, w niektórych wariantach, pomieszczenie łazienkowe może zostać wypuszczone bez ściany pochyłej poza spadzisty dach lub wręcz nieco ponad ścianę całego budynku. To tylko kwestia odwagi i wyobraźni.

Mimo to pamiętajmy o tej wyjątkowej stronie zainstalowania łazienki na poddaszu – o większej możliwości wykorzystania naturalnego światła.

Zapraszamy na stronę polskiego producenta stelaży podtynkowych – kkpol.com

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments