Menu

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w stanie deweloperskim?

Kupno mieszkania to ogromne wydarzenie, szczególnie wtedy gdy decydujemy się na mieszkanie w stanie deweloperskim. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek decyzje, warto dokładnie przemyśleć wszystkie kroki.

Miejsce kupna

Kupując swoje własne mieszkanie zwracamy uwagę nie tylko na jego cenę, ale także na to gdzie jest zlokalizowane. Nie chodzi tu tylko o bliskość szkół, czy sklepów, ale także infrastrukturę drogową. Możemy nawet dowiedzieć się, jak wygląda plan rozbudowy bliskiej infrastruktury. Ma to znaczenie, ponieważ prawdopodobnie zostaniemy w tym miejscu przez kilkanaście lat.

Deweloper

Warto sprawdzić dokładnie dewelopera, który zajmuje się wybudowaniem danego budynku. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie jego poprzednich realizacji oraz znalezienie informacji na temat rzetelności danej firmy. Możemy nawet wybrać się na tereny byłych inwestycji i sprawdzić ich stan po latach. Nowe mieszkanie to spory wydatek, dlatego dobrze jest się odpowiednio zabezpieczyć. Choć jesteśmy chronieni przez ustawy i tak zwane rachunki powiernicze, sami powinniśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja finansowa danego dewelopera.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zabezpieczenie interesów kupującego jest bardzo ważne. Dlatego też coraz częściej podczas transakcji korzysta się z rachunków powierniczych. Rozróżnia się dwa główne rodzaje rachunków: otwarty i zamknięty. W obydwu przypadkach to bank jest swego rodzaju pośrednikiem, który zajmuje się wypłatą pieniędzy dla dewelopera. Gdy wybierzemy rachunek otarty, bank będzie wypłacał pieniądze po kolejnych postępach na budowie, zamknięty zaś oznacza że deweloper dostanie zapłatę dopiero, gdy zostanie podpisany akt notarialny.

Umowa

Zawsze należy dokładnie czytać każdy dokument, który podpisujemy. Tak samo jest w przypadku umowy z deweloperem. Musi ona zawierać informacje o dacie zakończenia budowy, a także o wszelkiego rodzaju karach dotyczących ewentualnych opóźnień.

Mieszkanie

Oczywiście odbieramy mieszkanie w stanie surowym, mamy jednak możliwość dostosowania go do własnych potrzeb. O ewentualności wprowadzania zmian zostaniemy poinformowani przez dewelopera. Wykończenie własnych czterech kątów leży już w naszej gestii. Warto przy tym skorzystać z usług profesjonalistów. Przykładowo, jeśli chcemy zainstalować modne ostatnio ogrzewanie podłogowe, sprawdźmy stronę uponor.pl, gdzie znajdziemy najważniejsze informacje, wysokiej jakości produkty oraz możliwość zdobycia darmowego projektu.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments