Menu

Na co zwrócić uwagę przy wyborze tkaniny obiciowej?

W sklepach internetowych można znaleźć setki różnorodnych tkanin obiciowych. Wybór odpowiedniej do naszych potrzeb tkaniny to dość ważna kwestia. Należy skupić się nie tylko na jej walorach estetycznych, ale także zwrócić uwagę na aspekty praktyczne. Duże znaczenie podczas użytkowania tkaniny mają parametry techniczne.

Zastosowanie tkaniny

Pierwszą dość istotną kwestią jest odpowiedź na pytanie, do czego potrzebujemy tkaninę obiciową. Należy wziąć pod uwagę, jaki to jest mebel, gdzie będzie używany i jak bardzo będziemy go eksploatować. Ważną kwestią jest także narażenie mebla na czynniki zewnętrzne. Tkaniny mają różne ścieralności, które wyrażane są w skali cykli Martindale’a. Szukając tkaniny, należy zwrócić jaką klasę ścieralności ma materiał. Do użytku codziennego klasa nie musi być bardzo wysoka i wystarczy wartość 1500 cykli. Inną tkaninę obiciową powinny wybrać osoby, które mają dzieci lub zwierzęta. Warto wówczas zastanowić się nad bardziej wytrzymałym na uszkodzenia materiałem. Sprzedawcy ze sklepu na pewno doradzą najlepsze tkaniny obiciowe dostosowane do potrzeb klienta. Jeśli nie planujemy mocno eksploatować mebla, możemy zdecydować się na bardziej luksusowe tkaniny.

Styl mieszkania

Podczas wyboru tkaniny obiciowej ważny jest kolor, który będzie cieszył nasze oczy przez długi czas. Tkanina powinna odzwierciedlać styl mieszkania i gust właściciela. Pamiętajmy, że tkanina na dużym meblu stworzy jednocześnie nastrój pomieszczenia. Ciepłe i chłodne kolory będą miały wpływ na całą stylizację. Wzór na meblach w dużych pomieszczeniach może być większy i bardziej odważny, natomiast w przypadku małych pokojów dobrze pomyśleć o bardziej wyciszonej stylizacji. Tkaniny do zaokrąglonego kształtu mebli powinny mieć jednolity kolor. Wielkość mebli również ma znaczenie, a mniejsze mogą być obite bardziej wyraźnymi wzorami. Nie tylko praktyczne walory mieszkania i mebli mają znaczenie. Każdy gość odwiedzający nasze mieszkanie na pewno zwróci uwagę na aspekt wizualny. Odpowiednie dopasowanie tkaniny obiciowej to zatem dość spore wyzwanie.

Inne ważne aspekty

Istotnym parametrem są właściwości tkaniny, które pozwolą na długo zachować jej prawidłowy wygląd. Jednym z tych aspektów jest odporność na blaknięcie. Wpływ promieni słonecznych może spowodować szybkie zniszczenie mebla, który nie będzie wyglądał estetycznie. Specjaliści zalecają także wybór tkanin o drobnym splocie, który będzie łatwiejszy w codziennej eksploatacji. Niektóre tkaniny będą miały skłonność do mechacenia. Należy unikać tkanin obiciowych, które mają dużą domieszkę syntetyków. Niełatwo rozpoznać dobrej jakości tkaninę obiciową, ponieważ często stosuje się syntetyczne dodatki. Wybór profesjonalnego sklepu z dużym asortymentem i doświadczonymi sprzedawcami na pewno będzie ułatwieniem podczas dokonywania wyboru.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments