Menu

O czym pamiętać przy układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów, które służą do aranżacji przestrzeni przed domem. Dlatego nie powinno być zdziwienia, że zainteresowanie związane z układaniem kostki budzi coraz większe zainteresowanie.

Mimo, że wielu osobom wydaje się inaczej układanie kostki nie stanowi większego problemu i jeśli tylko dobrze się do tego przygotujemy możemy mieć pewność, że uda się cały proces przeprowadzić prawidłowo i zaoszczędzi się na usługach związanych z pomocą specjalistów zajmujących się kostką brukową.

Zacznij od przygotowania podłoża

Gdy już mamy wybraną kostkę i przygotowany projekt możemy zacząć od przygotowania gruntu, na którym kostka będzie się znajdować. W tym względzie najważniejsze będzie korytowanie a więc usuwanie wierzchniej warstwy gleby w takiej mierze, która umożliwi ułożenie wszystkich warstw nawierzchni, tak by ostatecznie wyszło, że kostka będzie równa z resztą gruntu. Najczęściej korytowanie to 20-40 cm.

Podbudowa

Gdy już korytowanie jest zrealizowane wykonać należy podbudowę. W tym zakresie wyrównuje się koryto i umieszcza tam kruszywo grube, które zostaje mocno ubite. Dla ścieżek powinno być to około 20 cm, dla bardziej narażonych na obciążenia miejsc nawet 40 cm. Po przygotowaniu podbudowy należy rozpocząć ułożenie brzegów kostki, a więc krawężniki i wykończenia umieszczone na fundamencie z półsuchego betonu.

Podsypka

Po tym jak ułożona jest podbudowa a także opornik brzegowe wykonuje się podsypkę z drobnych kamiennych elementów na kilka centymetrów. Podsypkę należy wyrównać łatą drewnianą, ale nie ubijać. Gdy taka podsypka jest wykonana będzie można zacząć układać kostkę. Jedna przy drugiej dobijając je ze sobą gumowym młotkiem. W ten sposób zakotwiczą odpowiednio w podsypce.

Spoinowanie

Po tym jak kostka brukowa będzie wyłożona należy jeszcze wykonać spoinowanie a więć utrwalenie nawierzchni. Na całość wysypuje się piasek kwarcowy, który należy szczotkować, wejdzie bowiem pomiędzy szczeliny kostek i zagwarantuje połączenie całości.

Jeśli krok po kroku wykonacie te elementy możecie oczekiwać, że kostka będzie ułożona prawidłowo a jednocześnie przekonacie się, że brukarstwo nie jest jednak tak trudne jakby się mogło wydawać.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments