Menu

OC ze wsteczną datą — czy to możliwe?

Choć w większości przypadków umowa OC przedłuża się automatycznie, nie jest to regułą. Co zrobić, jeśli zorientowałeś się, że nie masz OC? Czy możliwe jest zawarcie umowy ze wsteczną datą?

Obowiązek zawarcia umowy OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego — samochodu osobowego, dostawczego czy motoroweru. Takie ubezpieczenie chroni kierowcę przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli spowodujesz kolizję, wypadek lub stłuczkę to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci świadczenia osobom poszkodowanym. Nie można tego lekceważyć bo taki odszkodowania mogą wynieść nawet milion złotych! Rekordziści, nie posiadający OC i płacący za zdarzenia, które spowodowali mają długi sięgające kilku milionów złotych! Taka lekkomyślność może złamać życie!

Ubezpieczenie OC — kiedy nie przedłuży się automatycznie?

Standardową umowę OC zawiera się na 12 miesięcy. Po upływie tego czasu ochrona zazwyczaj przedłuża się automatycznie. Od tej zasady istnieje jednak kilka wyjątków.

OC nie przedłuży się automatycznie, jeśli:

 • kupiłeś samochód z OC zbywcy. Jeśli przez ostatnie miesiące korzystałeś z OC osoby, od której kupiłeś auto, po zakończeniu umowy, ochrona przestanie obowiązywać;
 • będziesz miał opóźnienia w spłacie rat. Jeśli kupiłeś OC na raty i nie płacisz składek w terminie, ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć umowy. W przypadku zaległości nie przedłuży jej jednak na kolejny rok;
 • kupiłeś OC na 30 dni. Po takie ubezpieczenie kierowcy mogą sięgnąć jedynie w wyszczególnionych w ustawie sytuacjach. 30-dniowa polisa nie odnowi się automatycznie.

Brak OC – Wnioski z ankiety UFG

Jak wynika z badań UFG najczęstszą przyczyną braku ochrony OC jest nieznajomość przepisów i błędne postępowanie po zakupie auta.

Choć zdecydowana większość (87%) wie, że ubezpieczenie należy wykupić najpóźniej w dniu rejestracji, wiedza na temat innych zagadnień pozostawia wiele do życzenia.

24 proc. badanych nie wie, że w niektórych sytuacjach ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie. Aż 75% nie zdaje sobie sprawy, że tak właśnie się stanie, jeśli kupią auto i będą korzystać z OC zbywcy. Ważnym powodem, który prowadzi do luk w ochronie jest także brak świadomości, że nawet nieużywany pojazd (także motorower, motocykl czy ciągnik, których używa się jedynie sezonowo) musi mieć OC. Aż 41% Polaków o tym nie wie.

Co ciekawe, najwyższe regresy dotyczą jednak nie kierowców aut, a właścicieli… jednośladów.

Dotkliwe kary za brak OC

Niestety, kary za niewiedzę i roztargnienie mogą być bardzo dotkliwe. Kierowca, który spowoduje wypadek w trakcie okresu bez ochrony, będzie musiał pokryć koszty świadczeń, które UFG wypłaci poszkodowanym. Nie uniknie również kary za brak ubezpieczenia. Jej wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu bez ochrony.

Brak OC do 3 dni:

 • dla samochodów osobowych — 900 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników — 1350 zł,
 • dla innych pojazdów — 150 zł.

Brak OC od 4 do 14 dni:

 • dla samochodów osobowych — 2250 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników — 3380 zł,
 • dla innych pojazdów — 380 zł.

Brak OC powyżej 14 dni:

 • dla samochodów osobowych — 4500 zł,
 • dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników — 6750 zł,
 • dla innych pojazdów — 750 zł.

Czy można zawrzeć umowę OC z datą wsteczną?

Niestety, zawarcie umowy OC ze wsteczną datą nie jest możliwe. Jeśli zorientowałeś się, że Twój pojazd nie jest objęty ochroną, jak najszybciej wykup obowiązkową polisę. Im krótsza przerwa w ochronie, tym niższa kara. Aby znaleźć najtańszą, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi: https://mubi.pl. Być może doskonale znasz już Mubi… ze spotów reklamowych, w których obecnie występuje Krzysztof Hołowczyc.

Nie miałem OC. Czy to się wyda?

Wielu kierowcom wydaje się, że jeśli podczas przerwy w ochronie nie spowodowali wypadku, unikną kary. Nic bardziej mylnego. Dzięki wirtualnemu policjantowi luki w ochronie nie umkną uwadze UFG, a lekkomyślni właściciele aut nie unikną konsekwencji.

Czym jest wirtualny policjant?

Wirtualny policjant jest systemem wykrywania nieubezpieczonych pojazdów. Współpracując z zakładami ubezpieczeń i analizując dane UFG, typuje osoby bez obowiązkowej ochrony OC.

Dzięki pomocy wirtualnego policjanta brak ciągłości OC wyda się nawet wtedy, jeśli nie spowodujesz wypadku i nie natkniesz się na kontrolę. Karę za brak ubezpieczenia otrzymasz pocztą.

Mubi — skuteczny sposób na tanie OC

Twoja umowa nie przedłużyła się automatycznie, a może dobiegnie końca dopiero za kilka dni? Skutecznym sposobem na szybkie znalezienie taniego OC jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi. Mubi to darmowa platforma, umożliwiająca porównanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych. Po wypełnieniu krótkiego formularza przedstawi kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji różnych towarzystw. Każda z nich zawiera nie tylko informacje o stawce, ale również o zakresie oraz dodatkowych udogodnieniach — Zielonej Karcie, assistance czy NNW. Dzięki Mubi oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również czas. Porównanie ofert nie zajmie Ci dłużej niż kilka minut. Jeśli któraś z nich spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę.

Categories:   Samochody i motoryzacja

Tags:  , ,

Comments