Menu

Ocieplamy poddasze – dlaczego warto zrobić to przy pomocy styropianu

Dach domu to miejsce najbardziej narażone na wychładzające działanie czynników atmosferycznych. Nie budzi więc wątpliwości fakt, że pomieszczenia znajdujące się wyżej wykazują mniejsze właściwości termoizolacyjne, dlatego wymagają one odpowiedniego ocieplenia. W końcu nikt nie chce tracić ciepła poprzez jeden, nieskomplikowany niuans. A takiej energii przy nieodpowiednio ocieplonym poddaszu można stracić nawet 1/4. Jak więc ocieplić poddasze w efektywny i skuteczny sposób?

Ocieplanie poddasza styropianem – dlaczego warto?

Styropian jako produkt do termoizolacji poddaszy jest wybierany dużo rzadziej niż np. wełna mineralna. Nie oznacza to jednak, że ma on gorsze właściwości cieplne. Posiada on bowiem bardzo niski współczynnik utraty ciepła, zwłaszcza jego grafitowa odmiana. Jedną z jej najważniejszych cech jest to, że dzięki doskonałym właściwościom termoizolacyjnym nie ma potrzeby aplikacji grubszej warstwy – dzięki temu zyskuje się cenną przestrzeń i taki styropian łatwiej jest włożyć pod krokwie. Należy pamiętać, że każdy płat styropianu powinien ściśle do siebie przylegać i być solidnie dociśnięty. Warto zatem wybrać styropian do izolacji cieplnej, który jest elastyczny i sprężysty. W tym przypadku produkt wypełni zagłębienia i szczeliny w dachu tworząc szczelną warstwę chroniącą przed utratą ciepła.

Dobieranie i montaż

Firmy takie jak np. styrnet.pl posiadają w swojej ofercie styropian grafitowy. Jest on dedykowany między innymi właśnie do ocieplania poddaszy. Jego charakterystyczny kolor wynika z dodania w procesie produkcji spienionego polistyrenu grafit. Oczywiście nie jest to kwestia kolorystyki, a zmniejszenia współczynnika przewodnictwa ciepła, który wynosi ok. 0,031 W/(mK). Dla porównania współczynnik białego styropianu wynosi ok. 0,040W/(mK). Efektem jest lepsza izolacja cieplna, a co za tym idzie – mniejsze straty energii.

Montaż styropianu na poddaszu jest dość prostym procesem. Jednak montażysta, który tego dokonuje powinien pamiętać o kilku ważnych aspektach takich jak:

  • dociśnięcie styropianu między krokwiami, aby nie powstały szpary „kradnące” ciepło,
  • cała konstrukcja dachu powinna być szczelnie przykryta, również przy drugiej warstwie.
  • odpowiednia impregnacja drewnianych elementów krokwi przed montażem.

Najlepszy efekt termoizolacyjny uzyska się aplikując styropian o grubości przynajmniej 15 cm. Odpowiednie zabezpieczenie poddasza to zabieg, który sprawi, że więcej ciepła i energii zostanie w domu, a to w późniejszym czasie w sposób pozytywny przełoży się na wysokość rachunków.

Źródło: styrnet.pl

Categories:   Dom i ogród

Comments