Menu

Okucia i klamki okienne, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo

Okucia i klamki okienne z reguły nie są elementem, na który zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Kupując nowe okna, przyglądamy się oczywiście ramom, odcieniom ich bieli lub kolorom. Niezwykle ważny jest podział szyby i umieszczenie szprosów. Okucia i klamki pozostają gdzieś w oddali i często nawet nie wiemy, jakie elementy zastosował producent. To jednak błąd, bo to właśnie one decydują często o komforcie użytkowania oraz o bezpieczeństwie domowników.

Obecnie w oknach montuje się tak zwane okucia obwiedniowe, które sprawiają, że całe skrzydło okienne może być równomiernie dociśnięte do ościeżnicy. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią szczelność okna.

Takie rozwiązanie zapobiega też odkształcaniu się skrzydeł, więc będą one służyć znacznie dłużej. Jest jednak szereg innych funkcji, które okucia okienne powinny lub mogą spełniać.

Przyjrzyjmy się więc, co takiego mogą zapewnić nam elementy, na które nie zwracamy uwagi w czasie zakupu. Często nie wiemy nawet, jak wiele dodatkowych udogodnień i korzyści jesteśmy  w stanie sobie zapewnić.  Sprawdź, co mogą zaoferować Ci dobre okucia.

Hamulec w klamce

Ta funkcja pozawala na otwieranie okna niemal w dowolnej pozycji, bo całe skrzydło można ustawić i zablokować pod wybranym kątem. Nie ma tu znaczenia, czy okno jest rozwieralno-uchylne, czy tylko rozwieralne. Dzięki temu już nigdy nasze okna nie będą trzaskać, gdy w mieszkaniu przytrafi się przeciąg.

Ograniczenie otwarcia

Okucia wyposażone w funkcję ogranicznika otwarcia powodują, że nie można otworzyć skrzydła szerzej niż pod kątem 90 stopni. To sprawia, że skrzydło okienne nie będzie uderzać samoczynnie w ścianę. Ta funkcja szczególnie przydaje się w przypadku drzwi balkonowych, które potrafią z dużą siłą „atakować” i jednocześnie uszkadzać ściany.

Rozszczelnianie

Taka możliwość w zasadzie jest już standardem. Polega to na tym, że zmieniając położenie klamki o 45 stopni powstaje niewielka szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą. To zapewnia mikrowentylację, czyli stały dopływ świeżego powietrza, a jednocześnie całe okno jest normalnie zamknięte.

Blokada błędnego położenia klamki

Dzięki tej możliwości nikt nigdy nie pomyli się i nie przestawi klamki do pozycji „uchylnej”  w momencie, gdy skrzydło okienne jest otwarte.

Bezpieczeństwo dostarczane przez okucia

Podstawową koniecznością jest jak najlepsze wyposażenie okien, uniemożliwiające włamanie. Taką funkcję pełnią tak zwane rolki antywyważeniowe. Czasami nazywa je się trzpieniami lub grzybkami.

Współpracują one z zaczepami, które mocuje się do specjalnego, stalowego wzmocnienia umieszczonego w oknie. Im więcej takich elementów zostanie zamontowanych w oknie, tym trudniej je sforsować. Najniższa klasa odporności okien wymusza wyposażenie ich przynajmniej w 4 takie elementy.

Okno zabezpieczone przed włamaniem musi być wyposażone w klamkę z kluczykiem, albo jakimś innym systemem zabezpieczającym przed zmianą pozycji klamki. Intruz dostaje się do mieszkania, najczęściej wybijając szybę w celu jej przekręcenia. Dzięki takiemu wyposażeniu staje się to po prostu niemożliwe.

Innym zabezpieczeniem jest zamontowanie w drzwiach balkonowych czy tarasowych specjalnych rygli, albo tak zwanych przeciwbieżnych, środkowych zamknięć, które w czasie zamykania skrzydeł ulegają zablokowaniu w specjalnych wycięciach umieszczonych po obu stronach zaczepów.

Decydując się na nowe okna, często nie mamy możliwości wybrania okuć okiennych, na których nam zależy. Warto jednak zdecydować się na takie, w których wykorzystuje się okucia znanych i sprawdzonych firm, jak na przykład Winkhaus.

Z całą gamą jej okuć można zapoznać się na stronie www.sklep.winkhaus.pl. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo domowników i niejednokrotnie ich majątku zależy w dużej mierze od jakości okien i okuć w nich zastosowanych.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments