Piękny żyrandol to podstawa
Wydawałoby się, że wybór żyrandola do salonu, jadalni czy innego pomieszczenia to prosta rzecz. Jest jednak zupełnie inaczej. Odpowiedni dobór żyrandola jest bardzo istotny, gdyż badania wskazują, że wchodząc do pomieszczenia naszą uwagę skupiamy przede wszystkim na żyrandolu. Stąd przede wszystkim żyrandol musi być świetnie dobrany do stylu i wystroju pomieszczenia. Warto również zwrócić uwagę na rozmieszenie żyrandola czy żyrandoli oraz ich moc i sposób regulacji, tak by pokój czy kuchnia były dobrze doświetlone. Architekci wnętrz twierdzą i chyba słusznie, że za pomocą odpowiednio dobranych żyrandoli można nadać pomieszczeniu cudowny i niepowtarzany klimat, uwypuklić zalety aranżacji wnętrza, a ukryć wady i niedoskonałości.
Rola oświetlenia
Dokonując wyboru żyrandola, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:
- barwa i natężenie światła – od dawna wiadomo, że barwa i natężenie światła mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dobierając te elementy możemy ocieplić bądź oziębić pomieszczenie, w zależności od tego czy chcemy wprowadzić element spokoju, odpoczynku, czy wzbudzenia aktywności. Inny rodzaj oświetlenia dobierać należy do salonu, jadalni, pokoju przeznaczonego do odpoczynku, czy pracy, a jeszcze inny do pokoju dziecinnego, czy łazienki
- kolor wyposażenia wnętrza – dobierając oświetlenie warto również wiedzieć, że ciemne i matowe barwy pochłaniają światło, natomiast jasne i wypolerowane świetnie odbijają wiązki światła.
Kryteria wyboru
Elementy na które należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze żyrandola:
- żyrandol należy dostosować do wystroju i stylu pomieszczenia. Rozbudowany żyrandol kryształowy, mocno połyskujący słabo będzie się komponował z pomieszczeniem o nowoczesnym, nieraz futurystycznym stylu. Trzeba więc bardzo drobiazgowo dobrać żyrandol do stylu wnętrza. Wnętrze umeblowane w stylu francuskim świetnie komponuje się z kryształowymi, połyskującymi żyrandolami, w których doskonale prezentuje się szkło weneckie. Są to zwykle bardzo eleganckie, wręcz dostojne żyrandole. Ostatnio cieszący się niesłabnącą popularnością chrom i nikiel uzupełniony szkłem artystycznym świetnie pasuje do wnętrz w stylu art teco. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu rustykalnym wzmacniamy stosując żyrandole z drucianymi czy kutymi konstrukcjami, ewentualnie na przykład mogą być użyte poroża, zwykle są to żyrandole skonstruowane na kole i z lampionami. Pomieszczenia egzotyczne uzupełnimy żyrandolem wykonanym w takim samym stylu, zwykle z bambusa, drewna czy rattanu. We wnętrzach o stylu wiejskim świetnie się sprawdzają żyrandole sztucznie postarzane, metalowe, kute, z elementami metalowych dekoracji, malowanego czy mlecznego szkła. Najczęstszy w domach, rezydencjach, apartamentach, mieszkaniach styl klasyczny uzupełnić trzeba żyrandolem wielostopniowym, kaskadowym, z kryształowymi elementami bądź ciekawymi lampionami, zwykle konstrukcja wykonana jest z kutego żelaza.
- bardzo ważna jest też wielkość żyrandola. Niewiele osób wie, jak wyliczyć sobie rozmiary żyrandola adekwatne do wielkości wnętrza. Algorytm jest następujący: należy zmierzyć w centymetrach pomieszczenie, następnie wymiary należy podzielić przez 30, wyniki dodać i sumę pomnożyć przez 2,5. W ten sposób otrzymujemy najlepiej dobraną szerokość żyrandola. Fachowcy twierdzą, że żyrandol do jadalni winien być 30 cm mniejszy od szerokości stołu. Wysokość żyrandola również jest bardzo ważna, żyrandol powinien być takiej wysokości by od niego do podłogi było około 210 cm, wyjątek stanowi żyrandol w jadalni, tam powinien być w odległości około 75 cm od blatu stołu.
- odpowiedni dobór pod względem wagi, ciężkie żyrandole optycznie wydają się mniejsze, natomiast lekkie wizualnie są większe.
Ciekawe i warte uwagi żyrandole
Wśród bardzo szerokiej oferty na rynku warto zwrócić uwagę na kilka pięknych i innowacyjnych modeli. Są to między innymi:
- żyrandol z oblodzonymi żarówkami – wykonany z kryształu i metalu, z przepięknie prezentującymi się oblodzonymi żarówkami
- żyrandol ze szklaną kulą w centrum – wykonany z metalu i szkła, wzrok przyciąga intrygująca szklana kula
- żyrandol w kształcie zamkniętych pawich piór – ekscytujący model, wykonany z metalu i kryształy, niezwykle elegancki
- żyrandol z kloszami ułożonymi na polerowanym okręgu – wykwintny, metalowo- szklany, świetnie pasuje do nowoczesnego wnętrza
- żyrandole artystyczne – wykonane z materiałów mosiężnych, o pięknych kształtach w stylu barokowym, romańskim, gotyckim, cerkiewnym czy flamandzkim, często robione ręcznie
- żyrandol sufitowy z dużą ilością szklanych prętów – migoczące światła i delikatne dźwięki, spowodowane ruchem szklanych pręcików wprowadzają niezapomniany klimat
- żyrandole kryształowe – piękne, pałacowe, składające się z dużej ilości kulek kryształowych, szczelnie wypełniających spód żyrandola, co daje efekt żyrandola wyłącznie kryształowego, bez widocznej metalowej konstrukcji.
Wybór odpowiedniego żyrandola to jak widać skomplikowany proces, w którym ostatecznym argumentem potwierdzającym wybór jest zwyczajnie fakt, czy dany żyrandol nam się podoba.
Categories: Dom i ogród
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.