Menu

Podstawowe wiadomości na temat automatyki bram

Automatyka bram stała się w Polsce dziedziną rozwiniętą, ze względu na to, że coraz więcej producentów ma do zaoferowania wysokiej jakości napędy i sterowania do bram garażowych przesuwnych, rolowanych, przemysłowych, czy segmentowych. Bezpieczeństwo i komfort użytkowania wraz z walorami estetycznymi i funkcjonalnością świadczą o tym, że warto zainwestować w tego typu bramę. Co więcej, można do niej dobrać wiele przydatnych gadżetów.

Sprawne i bezpieczne otwieranie bramy

Jeżeli na co dzień wykorzystuje się napędy do bram Wiśniowski to zagwarantowane jest sprawne i bezpieczne otwieranie bramy. Odpowiednie dobranie napędu to podstawa do tego, aby dana brama działała bez zarzutu. Same napędy dobierane są przez monterów, wprost pod rozmiar konkretnej bramy. Ogólnie, przyjmuje się, że do małych bram, czyli takich do  2,5 metra szerokości używa się napędów o mocy 600 N, a do bram dużych, o około 5 metrów szerokości wykorzystuje się napędy o mocy 1000 N, do nawet 1200 N.
Zaawansowane parametry techniczne oraz dodatkowe akcesoria dołączane do każdej bramy, sprawiają, że przez wiele lat można cieszyć się bezawaryjnym korzystaniem z bramy. Nowoczesne i opatentowane rozwiązania zastosowane w napędach do bram sprawiają, że konkretne napędy są w pełni przystosowane do rozmiaru, ciężaru, częstotliwości oraz szybkości otwierania bramy. Także fazy uruchamiania i wyhamowania są regulowane
w poszczególnych bramach indywidualnie. To zaś oznacza, że napędy do bram rzeczywiście stają się coraz bardziej wyspecjalizowane. Producenci podkreślają też, że do każdego napędu można dołączyć innowacyjny mechanizm, dzięki któremu brama zostanie zatrzymana wówczas, gdy napotka jakąś przeszkodę. Coraz częściej użytkownicy bram decydują się na montaż bezprzewodowych fotokomórek.

Podczas wyboru konkretnego napędu należy zwracać uwagę na to, jaki jest typ bramy.
Inaczej bowiem przebiega montaż w przypadku bramy przemysłowej, a jeszcze inaczej,
kiedy montuje się bramę garażową w domu prywatnym. Najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych monterów, aczkolwiek producenci coraz częściej oferują możliwość skorzystania z samodzielnych zestawów. W przypadku bram skrzydłowych, podczas wyboru napędu należy zwracać uwagę na takie kwestie jak: długość skrzydła bramy, ciężar skrzydła wymagany kąt otwarcia bramy, a także intensywność użytkowania bramy.
Jak więc można zauważyć, do każdej bramy dobrane są takie parametry dzięki jakim można być pewnym, że będzie ona działała bez zarzutu. Kiedy zajmują się tym profesjonalni montażyści to nie ma ryzyka, że coś zostanie wykonane niepoprawnie.
Zamontowanie zautomatyzowanej bramy daje gwarancję, że z danej bramy można będzie korzystać przez kilkanaście lat. Nie będzie mowy o tym, że zagrozi ona w jakiś sposób użytkownikom bądź też, że dojdzie do jakiejś awarii. Warto wobec tego poznać podstawy związane  z automatyką bram, kiedy to w najbliższym czasie zamierzamy zamontować u siebie taką bramę.

Podstawowe elementy automatyki bram

Wszystkie napędy do bram są najczęściej ułożone w specjalnych zestawach, w jakich znajdują się: siłowniki, centrala sterująca, fotokomórki, listwy optyczne, czy piloty. Konkretny napęd odpowiada za poruszanie skrzydłami bramy, natomiast praca napędu zależy od tego, jak działa centrala. Warto zaopatrzyć się w fotokomórki, ponieważ to one zapobiegają nieplanowanemu zamknięciu się bramy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że brama niepostrzeżenie zamknie się, i będzie mogła uszkodzić pojazd lub narazić na ryzyko osobę przechodzącą. Automatyką bramy można sterować zdalnie za pomocą pilota bądź przy użyciu innych gadżetów. W centrali umieszczone są odbiorniki radiowe, odpowiadające za dobranie optymalnych częstotliwości na których to pilot współpracuje z napędem. Użyte w napędach kodowanie zmienne zapobiega możliwości powtórzenia kodu.

Parametry, które można zakodować w centrali sterującej to między innymi: regulacja siły napędu, określenie czasu automatycznego zamykania za pojazdem, czy zakres spowolnienia na początku i na końcu ruchu. Poza tym, można też ustawiać różne warianty pracy bramy,  a także ustalać, w którym momencie skrzydło bramy ma się zatrzymać.
Tak wiele zastosowanych innowacji sprawia, że użytkownicy z chęcią stosują napędy do bram od wiodących na rynku producentów. W tej chwili można rozszerzać zakres funkcji automatyki, co także jest bardzo korzystne. Wystarczy w centrali zamontować dodatkowe moduły. Na dodatek, poszczególne systemy można zintegrować z innymi instalacjami znajdującymi się w domu, co także jest bardzo korzystne.

Poznanie podstaw związanych z automatyką bram to coś priorytetowego dla każdego montera. Również osoby prywatne często interesują się tym tematem, ponieważ bramy automatyczne są coraz częściej stosowane w domach prywatnych i w budynkach użyteczności publicznej. Dlatego tak ważne jest to, aby dobrać właściwie automat do bramy, a zapoznanie się z powyższymi wskazówkami bez wątpienia to umożliwi. Producenci oferujący automaty do bram wiedzą, że muszą rozwijać podstawowe modele, w kierunku innowacji technicznych.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments