Menu

Polskie produkty – jak możemy je rozpoznać na zakupach?

Kupowanie polskich produktów to wspieranie polskich firm oraz gospodarki całego kraju. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, w jaki sposób wyszukać tego rodzaju produkty. Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów?

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że wiele produktów o obco brzmiących nazwach tak naprawdę pochodzi z Polski. Wobec tego określenie, czy mamy do czynienia z artykułem wytworzonym w naszym kraju, jest bardzo trudne. Jest jednak kilka sposobów na to, aby na podstawie opakowania określić, z jakim krajem produkcji mamy do czynienia.

Wyszukaj kraj produkcji na opakowaniu

Coraz więcej producentów umieszcza na opakowaniach kraj produkcji. Nie tylko dane takie pełnią wówczas funkcję informacyjną, ale również mogą być elementem wyróżnienia i promocji produktu. Gdy na półce poszukujemy polskich artykułów, w takim przypadku od razu możemy je zauważyć, gdy na opakowaniu znalazła się polska flaga.

Sprawdź kod kreskowy na produkcie

Jeżeli na opakowaniu nie napisano, że dany produkt został wykonany w Polsce, wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na kod kreskowy. Produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju lub za granicą, a także dystrybuowane przez polskie firmy oznaczone są kodem rozpoczynającym się od ciągu „590”.

Skorzystaj ze specjalnych aplikacji na telefon

Na fali zainteresowania polskimi produktami powstało też kilka aplikacji na smartfony, które pozwalają nam na szybkie określenie kraju produkcji danego artykułu. Co więcej, możemy dzięki nim sprawdzić, jaki jest udział polskiego kapitału w przedsiębiorstwie, czy firma prowadzi badania i rozwój w Polsce. Wystarczy tylko zeskanować kod produktu poprzez aparat w telefonie. Do działania aplikacji potrzebujemy dostępu do internetu.

Oczywiście, musimy też pamiętać o tym, że nie wszystkie artykuły mogą być wyprodukowane w naszym kraju. Przykładowo, w sprzedaży znajdziemy polski telewizor, ale powstają one głównie na bazie podzespołów z Azji. Także wiele produktów spożywczych wytwarza się poza naszym krajem, na przykład egzotyczne owoce, sery, przyprawy.

Categories:   Nowe technologie

Comments