Menu

Pompy ciepła – jak odpowiednio dobrać ich moc?

Pompy ciepła to urządzenia pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii, typowo proekologiczne. Jedynym generowanym przez nie kosztem eksploatacyjnym pozostaje zużycie prądu – nie jest ono zbyt wielkie. Dzięki szeregowi różnorodnych właściwości, pompy stają się coraz częściej stosowane także w gospodarstwach domowych. Jak jednak z sukcesem dobrać ich moc?

Na początek – dokładne wyliczenia

Jak wyliczyć jak prezentuje się zapotrzebowanie budynku mieszkalnego na niezbędne ciepło? Trzeba wziąć pod uwagę różnorodne czynniki – to chociażby, jak duża jest powierzchnia do ogrzania. Uwzględnić należy także takie ogrzewanie, które będzie mogło zapewnić dostęp do uzyskania ciepła bez ponoszenia nadmiernych kosztów nawet w czasie największych mrozów. Zapotrzebowanie na ciepło wyrażane jest w postaci kW/rok lub kWh/mkw. mnożone przez rok.
Moc do ogrzewania to z kolei parametr związany z uzyskaniem wewnątrz domu komfortowej i preferowanej przez nas samych, temperatury. Tu wziąć należy pod uwagę sumę zapotrzebowania budynku na ciepło oraz moc do ogrzewania.

Dom dobrze ogrzany – czyli jaki?

Innowacyjne pompy ciepła z powodzeniem zapewnią ogrzanie takiego domu, który będzie oznaczał się dobrą konstrukcją budynku, a w całości również odpowiednim poziomem izolacyjności powierzchni mieszkalnej. Duże znaczenie będzie miała tu również ogólna kubatura budynku, jak i lokalne warunki atmosferyczne, powtarzające się rokrocznie.

Liczba domowników ma znaczenie

Od tego, ile osób zamieszkuje w danym budynku, zależeć będzie zużycie wody użytkowej. A ta, jak wiadomo, wymagać będzie podgrzania. Moc pompy ciepła warto więc dopasować również do liczby osób, które tworzą gospodarstwo domowe oraz do deklarowanego przez nich zużycia ciepłej wody.

Trików kilka dla zachowania ciepła

Pompy ciepła to urządzenia nie tylko ekologiczne, ale i pro ekonomiczne. Nie oznacza to jednak, że zysków cieplnych nie można stosować także z innych źródeł. Tu mowa o wdrożeniu skutecznej rekuperacji, czyli zastosowania systemu wentylacji mechanicznej. Tu właśnie liczyć można zyski ze znacznie mniejszego zapotrzebowania na ciepło służące do ogrzania budynku mieszkalnego.

Categories:   Dom i ogród

Comments