Menu

Rodzaje gaśnic – zobacz, czym się różnią

Gaśnice są podręcznym sprzętem gaśniczym, który wymagany jest zarówno w komunalnych budynkach mieszkalnych, jak i obiektach użyteczności publicznej, miejscach edukacyjnych i placówkach służby zdrowia. Przepisy wymagają również, aby gaśnica znalazła się w każdym samochodzie. Jednak istnieje kilka rodzajów gaśnic – oto, co warto wiedzieć na ich temat.

Proszkowa, płynowa, a może śniegowa?

Gaśnica proszkowa – najczęściej spotykany, podstawowy rodzaj gaśnicy. Po uruchomieniu wydobywa się z niej pod ciśnieniem proszek węglanowy lub fosforowy, który umożliwi zagaszenie ogniska pożaru lub niewielkiego pożaru ciał stałych, substancji ciekłych oraz gazów palnych. Należy przy tym pamiętać, że użycie gaśnic tego typu może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie urządzeń mechanicznych – proszek może powodować zatarcie ich części ruchomych.

Gaśnice śniegowe – przeznaczone są do gaszenia pożarów płonących substancji ciekłych, ciał stałych oraz urządzeń pod napięciem. Środkiem gaśniczym jest stężony dwutlenek węgla, który w momencie wyrzucania z urządzenia jest rozprężany. Ponieważ jest on cięższy od powietrza, pokrywa płonące miejsce dokładną warstwą, w której nie ma tlenu – co skutecznie gasi płomienie.Dwutlenek węgla znacznie ochładza powierzchnię, na którą spadnie, co w przypadku urządzeń wrażliwych na chłód może prowadzić do ich poważnych uszkodzeń.

Gaśnica wodna mgłowa – stosunkowo świeże rozwiązanie. Zalecana do pożarów ciał stałych, jak np. drewno czy tkaniny. Wytwarza mgłę wodną, która idealnie nadaje się do gaszenia wrażliwych rzeczy, jak dokumenty czy dzieła sztuki, ale również i zduszenia ognia na płonących osobach. Co ciekawe – można nią gasić urządzenia elektryczne, będące pod napięciem do 1000V. Zaletą jest fakt, że nie pozostają żadne ślady jej użycia.

Gaśnice płynowe –nadają się doskonale do zwalczania pożarów ciał stałych oraz cieczy palnych. Dzięki specjalnej mieszance, jaka wypełnia to urządzenie,doskonale gasi się olej, dlatego często gaśnice płynowe znajdują na wyposażeniu restauracji i barów.

Gdzie kupić gaśnicę?

Duży wybór gaśnic każdego rodzaju znajdziesz w sklepie online Fire Tech. Oprócz tego w jego asortymencie jest także inny praktyczny sprzęt przeciwpożarowy, jak spray gaśniczy – idealny do gaszenia ognia na niewielkich powierzchniach – a także wymagane przepisami ochrony przeciwpożarowej szafki na gaśnice. We wszystkich przypadkach do zakupu zachęcają bardzo atrakcyjne ceny. Odwiedź stronę sklepu i przekonaj się o tym osobiście już dziś!

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments