Menu

Jakie są rodzaje zbiorników na ścieki?

Każda osoba, która ma dostęp do kanalizacyjnej sieci, musi obowiązkowo wybudować zbiornik na nieczystości, który będzie szczelny. Dodatkowo musimy korzystać z usług asenizacyjnych firm. Należy zatem dowiedzieć się jakie są rodzaje zbiorników na ścieki oraz jakie są ich wady oraz także zalety.

Zbiornik na ścieki

Najbardziej popularny jest szczelny oraz bezodpływowy zbiornik na ścieki. Jest to nic innego jak szambo betonowe. Jest to w zasadzie jedyne i najlepsze rozwiązanie dla właścicieli działek, które są położone w rejonach, gdzie nie ma kanalizacji jak i także dla osób, których na oczyszczalnię nie stać. Decyzję o lokalizacji jak i także wykonaniu szamba najlepiej jest podjąć na etapie przygotowań do budowy naszego domu. Gdy sam zbiornik jest przewidziany w planie tak zwanego zagospodarowania działki, to po tym jak uzyskamy pozwolenie na budowę domu formalności dodatkowe już konieczne nie będą. Jednak gdy chcemy wykonać szambo, które jest nieuwzględnione w planie, to pozwolenie trzeba uzyskać. Bardzo ciekawe jest to, że w przypadku budowy oczyszczalni wystarczy samo zgłoszenie do starostwa. Gmina ma prawo do odmowy zgody na budowę kanalizacyjnego zbiornika, jeśli istnieje możliwość przyłączenia do kanalizacyjnej sieci. Zbiornik w zasadzie można ulokować w absolutnie każdym miejscu naszej działki.

Studnia

Jednak jest tutaj jedno małe „ale”. Warunkiem jest zachowanie odpowiedniej odległości od studni (musi to być piętnaście metrów), okien oraz drzwi do pomieszczeń o przeznaczeniu na pobyt ludzi (musi to być pięć metrów) oraz także granicy działki (musi to być przynajmniej dwa metry). Jeśli chodzi o odległość od granicy naszej działki, to może być ona mniejsza. Jednak o ile sąsiedzi usytuowanie swoich własnych zbiorników także bezpośrednio przy granicy. Szamba w żadnym wypadku nie można sytuować na terenie zagłębionym, gdzie możliwe by było narażenie na zalanie poprzez opadowe wody. Każda osoba, która to lekceważy, przeklnie swoją własną lekkomyślność, w momencie gdy przyjdzie mu opróżniać zbiornik z tak zwanej deszczówki.  Jak widać wszystko jest ważne i ma znaczenie. Stosujmy się do tego.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments