Menu

Skrzypiące panele – jak rozwiązać ten problem?

Trzeszczenie, skrzypienie, stukanie – nieważne, jak nazwiesz dźwięk wydawany niekiedy przez stąpanie po panelach podłogowych, nie stanie się mniej irytujący. Co gorsza – nawet prawidłowo ułożona posadzka może nieprzyjemnie postukiwać. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!

Panele podłogowe nie są miękkie ani elastyczne. Chodząc po nich, powodujesz więc, że powstają naprężenia, panele ocierają się o siebie, pracują i… mogą skrzypieć. Istnieje jednak szereg sposobów, by tego efektu uniknąć.

Skrzypienie paneli laminowanych – czym jest spowodowane?

Sposób wyeliminowania problemu skrzypiących paneli podłogowych w dużym stopniu zależy o przyczyny występowania niepożądanych dźwięków. Trzeszczenie może być spowodowane trzema czynnikami.

1. Pęcznienie desek w wyniku zmian wilgotności

Materiały drewnopodobne, z jakich są wykonane panele pod wpływem kontaktu z wodą zmieniają swoją objętość. Pęcznieją i silniej napierają na swoje krawędzie, powstają więc dodatkowe naprężenia. Dlatego też przed ułożeniem paneli warto zadbać o odpowiednią izolację przeciwwilgociową podłoża, a już w czasie eksploatacji posadzki – o sprawną wentylację pomieszczenia. Ważne również, by przed montażem zostawić panele na 2 dni w miejscu, w którym mają zostać ułożone. Dzięki temu elementy podłogi dostosują się do warunków panujących w mieszkaniu.

2. Brakiem dylatacji

Już na etapie montażu paneli należy zadbać o to, by nie stykały się ze ścianami, słupami, kolumnami i innymi elementami konstrukcyjnymi. Powinny mieć możliwość swobodnego pracowania, bez ocierania się o przegrody. W innym przypadku mogą nieznacznie się wybrzuszać i skrzypieć. W takiej sytuacji należy wykonać dylatację na już ułożonych panelach poprzez ich odpowiednie przycięcie

3. Nierówne podłoże

Jeśli powierzchnia pod panelami nie zostanie wyrównana, deski mogą nieznacznie uginać się na złączach. Dlatego też przed montażem na podłoże warto położyć specjalną marę z elastycznej gąbki, korka czy sprasowanych wiórów drzewnych.

Domowym sposobem na zniwelowanie skrzypienia paneli jest natomiast… nasmarowanie łączeń olejem silnikowym, akrylem lub talkiem.

Materiał został przygotowany we współpracy z firmą Dobre Dla Domu, specjalistą w zakresie podłóg drewnianych i laminowanych.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  ,

Comments