Menu

Transport morski ładunków drobnicowych

Istnieje wiele rodzajów transportu ładunków, np.: transport kolejowy, transport lotniczy, transport morski, czy po prostu transport drogowy. Każdy z nich posiada wiele zalet i wad. Niektóre z nich, świetnie sprawdzają się do przewozu ładunków o dużych gabarytach, inne natomiast są bardzo szybkie i praktycznie niezawodne. A więc, jaki jest transport morski? Czy przetransportujemy nim każdy możliwy ładunek w idealnym stanie i w krótkim czasie?

TRANSPORT DROBNICY MORSKIEJ – NA CZYM POLEGA?

LCL (Less then Container Load), czyli transport morski drobnicowy, polega na przewozie ładunków niespełniających wymagań co do ilości, wielkości i wagi, aby wypełnić cały kontener. Tym samym, w jednym kontenerze mogą znajdować się ładunki należące do różnych odbiorców. Co za tym idzie, zamawiając mniejszą ilość towaru, nie trzeba ponosić kosztów transportu całego kontenera.

TRANSPORT DROBNICY MORSKIEJ – WADY I ZALETY

Transport drobnicy drogą morską niesie ze sobą wiele korzyści, ale również wad. Przed zamówieniem ładunku i przetransportowaniem go w ten sposób, należy zadać sobie pytanie, czy jego zalet jest na tyle, aby przysłonić wszystkie uniedogodnienia?

TRANSPORT MORSKI DROBNICOWY – ZALETY:

Transport morski drobnicowy jest jednym z najbardziej ekonomicznych rodzajów transportu, dzięki swojej ogromnej ładowności, daje możliwość przetransportowania duże ilości ładunku o różnych gabarytach, podczas jednego kursu. Posiada również atrakcyjnie niskie ceny, dzięki czemu można znacznie zaoszczędzić. Daje możliwość zakupu tylko części kontenera, a więc, nie musimy płacić za pustą przestrzeń. Drogą morską można dostarczyć drobnicę, niemal na cały świat, z wyjątkiem niektórych krajów, bez dostępu do morza.

TRANSPORT MORSKI DROBNICOWY – WADY:

Bardzo dużą wadą drobnicowego transportu morskiego, jest dość długi czas realizacji. Sam załadunek, jak i rozładunek statku, może trwać nawet kilka dni. Należy wziąć także pod uwagę fakt, że statek po drodze do naszego portu, wiele razy zatrzymuje się i przeładowuje, co również wydłuża czas oraz naraża nasz ładunek na uszkodzenie lub zaginięcie. Po przypłynięciu do portu docelowego, jeśli nie mieszkamy w miejscowości nadmorskiej, towar nie trafi do nas od razu, gdyż potrzebny będzie jeszcze inny środek transportu.

CENA TRANSPORTU ŁADUNKU DROBNICOWEGO

Jeśli chodzi o koszty jakie poniesiemy przy przewozie drobnicy morskiej, niestety, nie da się podać konkretnej ceny. Zależne jest to od wielu czynników, m.in. od ilości miejsca jakie zajmuje nasz towar w kontenerze. Minimalna ilość naszego ładunku może wynosić 1m3, a więc także płacimy za każdy m3 towaru.

***

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments