Menu

Turystyka górska

Można śmiało powiedzieć, że każdy rodzaj turystyki cieszy się swoimi własnymi i zarazem również odrębnymi prawami. Nie inaczej jest w odniesieniu do turystyki górskiej. Można ją oczywiście podzielić na tę wysokogórską oraz tę typowo górską, związaną po prostu z poruszaniem się wytyczonymi szlakami bez konieczności wspinania się po skałach. Turystyka górska jest w naszym kraju czymś bardzo popularnym. Wystarczy wejść na górskie szlaki i możemy przekonać się o tym, że jest to zjawisko bardzo popularne.

Górskie szlaki

Oczywiście góry mogą kojarzyć się z ciszą, z przyrodą, aczkolwiek jeśli spojrzymy na te najbardziej popularne górskie szlaki, jeśli dodatkowo będziemy mówili o czasie wakacyjnym, o weekendach, o długich weekendach, to na górskich szlakach mamy do czynienia z tłumami. Można w tym miejscu podać przykład takich górskich szczytów jak Śnieżka, Babia Góra, Giewont jak i wielu innych dosyć popularnych. De facto są odcinki górskich szlaków, na których w tym czasie tworzą się nawet kolejki chętnych chcących dotrzeć na szczyt. Bez wątpienia więc musimy mówić o bardzo dużej popularności górskich wycieczek, musimy mówić o bardzo dużej popularności przebywania w górach. Z drugiej strony powiemy, że turystyka górska to nie są typowe wycieczki, że ich specyfika sprowadza się także do odpowiedniego podejścia, do respektu przed górami, do szacunku do nich.

Zagrożenia podczas wycieczek w góry

Trzeba mieć bowiem pewną świadomość, że turystyka górska to nie tylko przyjemne wycieczki, to przepiękne widoki, ale ponadto również nie można zapomnieć o pewnych zagrożeniach, które istnieją, które należy mieć na uwadze. Wiele osób ulegało bowiem w górach wypadkom i nie chodzi bynajmniej tylko o te wysokie, bardzo wysokie góry, ale również o te niskie, wydawać by się mogło, że bardzo bezpieczne. Góry to piękno, ale trzeba do turystyki górskiej odpowiednio podejść, trzeba do pieszych wycieczek odpowiednio się przygotować poprzez dobór odpowiedniego ubrania, odpowiedniego obuwia, a nade wszystko potrzeba jest zdrowego rozsądku, potrzeba jest zdrowego podejścia.

Categories:   Turystyka i podróże

Comments