Menu

W jaki sposób działa klimatyzacja?

Jeśli irytujące ciepło staje się nie do zniesienia, może to być odpowiedni moment na podjęcie decyzji o zakupie i instalacji klimatyzacji. Musimy pamiętać, że na nasze samopoczucie wpływa kilka czynników, takich jak temperatura wnętrza, wilgotność, prędkość powietrza, zanieczyszczenia i ilość świeżego powietrza w danej przestrzeni. Warto w związku z tym wiedzieć, że klimatyzacja domowa chłodzi pomieszczenie i usuwa z niego nadmiar wilgoci. Takie urządzenie doskonale się sprawdza, gdy chcemy zapewnić świeże powietrze. Warto poznać zasady działania popularnych systemów klimatyzacyjnych.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory obejmują urządzenia wentylacyjne i chłodzące. W rzeczywistości struktura dwóch pierwszych typów jest podobna do siebie. Jedyną różnicą jest to, że w drugim znajduje się nagrzewnica powietrza, która może być dodatkowym wyposażeniem klimatyzacji. Warto również zauważyć, że dodatkową korzyścią dla naszego układu oddechowego związaną z zastosowaniem klimatyzacji jest czystsze powietrze. Taka wentylacja powinna być wyposażona w odpowiedni filtr. Jeśli chodzi o dostępne typy klimatyzatorów, możemy spotkać zarówno modele przenośne, jak i stacjonarne. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest podział na jednostkę wewnętrzną zainstalowaną w pomieszczeniu i jednostkę zewnętrzną zamontowaną na zewnątrz budynku, która obejmuje kompresor, kondensator i zawór rozprężny. W przypadku klimatyzacji należy zastosować pewne praktyczne zasady, które zapewnią jej optymalne wykorzystanie. Po pierwsze, zmontowana jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona w taki sposób, aby powietrze docierało do obszaru ludzkiej obecności z właściwą prędkością i nie przepływało wokół obiektów elektronicznych. Z kolei jednostka zewnętrzna powinna być ustawiona w zacienionym miejscu, aby się nie rozgrzała. Urządzenia zainstalowane wewnątrz obiektów są produkowane w różnych wariantach.

Znajdziemy wersję ścienną, sufitową, skrzynkową, kanałową oraz podłogową. Najwygodniejszą opcją są niewątpliwie urządzenia z funkcją chłodzenia. To rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Nie należy także zapominać o okresowych przeglądach systemu klimatyzacji oraz regularnej i cyklicznej wymianie filtra powietrza.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments