Menu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Planując budowę lub remont domu, należy zwrócić uwagę na różne udogodnienia i cechy, jakie powinien posiadać. Praktyczny dom to nie tylko wygodne meble, duże i słoneczne pokoje, ale także dobra jego wentylacja. Na rynku dostępnych jest wiele firm, które oferują zakup sprzętu do rekuperacji.

Czym jest rekuperacja?

Jest to system służący do wymiany zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże i pozbawione zanieczyszczeń. System ten jednocześnie pozwala odzyskać część z ciepła już zgromadzonego. Wiele firm oferuje dobrej jakości rekuperatory, które posiadają wymiennik służący do odzyskiwania ciepła. Zasada działania rekuperatora jest następująca: wciąga on powietrze z dwóch kierunków jednocześnie. Pierwszy z nich to powietrze z zewnątrz budynku (jest ono zimne i często zanieczyszczone). Drugi strumień to ciepłe powietrze, które jest wilgotne i zużyte — wyciągane jest z wewnątrz domu. Dwa odmienne strumienie powietrza stykają się ze sobą w wymienniku ciepła, ale nie dochodzi do ich mieszania. Każdy ze strumieni płynie w rekuperatorze oddzielnym kanalikiem. Zużyte powietrze z domu (ciepłe) przechodzi przez wymiennik ciepła, a wychodzi oziębione. Powietrze pobrane z zewnątrz przejmuje to ciepło i już ogrzane wpuszczane jest do domu.

Rekuperacja a oszczędność energii

Dobrej jakości system pozwala na oszczędność energii, która wynosi około 30%. Wraz z zastosowaniem innych systemów, które ograniczają straty ciepła (np. odpowiednia izolacja) pozwoli w znaczny sposób obniżyć budżet wydawany na ogrzewanie. Rekuperacja często stosowana jest w domach energooszczędnych. Ponadto zwiększony zostanie komfort mieszkania w domu.

Zdrowie dla rodziny

Rekuperacja to nie tylko oszczędność. Urządzenie zadba także o to, aby do domu nie dostawało się zanieczyszczone powietrze. Nie musisz się więc martwić tym, że sąsiedzi palą śmieciami – rekuperator, zanim wpuści powietrze do mieszkania dokona jego oczyszczenia. Ten element ukazuje, że rekuperacja to obowiązkowy element w nowoczesnym budownictwie. Stanowi ona znaczną przewagę nad otwieraniem okien, ponieważ oczyszcza powietrze nie tylko z zanieczyszczeń, ale i alergenów. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych objawów i chorób u członków rodziny.

Zalety stosowania rekuperatorów

Główne zalety rekuperacji to oszczędność energii, dbałość o zdrowie, a także większy komfort. Posiada ona jednak wiele innych zalet, o których warto wspomnieć. System umożliwia pełną kontrolę nad ilością powietrza w dwóch strumieniach. Rekuperatory posiadają tzw. wentylację na żądanie, która oznacza szybkie wietrzenie pomieszczeń. System przysłuży się także do szybkiego usuwania wilgoci np. w kuchni czy łazience, a także usuwania zapachów. Przysłuży się to także szybszemu schnięciu prania czy podłóg po umyciu. Brak otwierania okien zimą to brak zanieczyszczeń w mieszkaniu, natomiast latem brak owadów. Problemem przestanie być także hałas, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy.

Wybór specjalisty

Przy planowaniu budowy lub remontu domu skorzystać należy z pomocy wielu fachowców. Jednym z nich będzie osoba, która zajmie się zaplanowaniem rekuperacji. Planowanie systemu rekuperacji należy rozpocząć na etapie wykonywania projektu architektonicznego. Pamiętajmy, że tylko prawidłowo zaprojektowany system zapewni jego odpowiednie działanie i zadowolenie z usługi. Firma https://www.bartosz.com.pl/ oferuje opracowanie planu wentylacji, który zawiera opis techniczny, plan graficzny, wybór umiejscowienia rekuperatora. Wskaże także bilans powietrza, zestawienie materiałów i wszelkie wytyczne. Podkreślić warto fakt, że rekuperacja zwiększa wartość i standard budynków i mieszkań poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii.

Categories:   Dom i ogród

Tags:  , ,

Comments