Menu

Własna produkcja piwa – czy to się opłaca?

Od kilku lat trwa w Polsce prawdziwa rewolucja, produkcja piwa w domu oraz w małych browar kwitnie. Dowiedz się co możesz zyskać oprócz ciekawych bukietów smakowych.

Produkcja piwa w domu

Dzięki rewolucji piwa rzemieślnicze znajdziesz w większości pubów (w większych miastach) oraz specjalistycznych sklepach – niestety jest jeden minus, cena za butelkę piwa 0,5 litra (np. IPA) w knajpie zapłacisz od 12 do 16 zł, a w sklepie od 6 do 10 zł. Wniosek jest prosty piwa rzemieślnicze kuszą innowacyjnym bukietem smaków, ale odstraszają ceną. Jest jednak sposób, aby nie rezygnować z tym ciekawych smaków i zaoszczędzić pieniądze – własna produkcja piwa. Od razu nasuwa się pytanie ile kosztuje piwo domowej roboty? Musisz kupić kilka istotnych „elementów”, przede wszystkim surowce (chmiele, słody, drożdże i woda), załóżmy, że chcesz stworzyć jeden z najciekawszych gatunków piwa AIPA. Doliczając zużycie energii (gaz, prąd) za całość zapłacisz około 100 zł, uzyskując 30 litrów piwa (60 standardowych butelek) – co oznacza, że jedna butelka „kosztuje cię „ niecałe 2 zł. Gotowe zestawy znajdziesz na różnego rodzaju portalach aukcyjnych czy w sklepach specjalistycznych. Pamiętaj jednak, że piwa wytwarzanego w ten sposób nie możesz sprzedawać – jest ono tylko do własnego spożycia. Pij piwo własnej produkcji i oszczędzaj!

Koszt produkcji piwa rzemieślniczego

Jeśli chciałbyś produkować piwo rzemieślnicze i móc je sprzedawać to przed tobą szereg formalności do załatwienia. Wtedy koszt produkcji piwa rzemieślniczego to nie tylko surowce, energia i Twój czas, ale również w zależności od rodzaju dodatkowe koszty:
– w przypadku browaru kontraktowego idziesz do czynnego browaru z własną recepturą i zlecasz im wykonanie danej partii (rozliczenia to kwestia indywidualna)
– możesz także zatrudnić się jako piwowar i tworzyć piwo w browarze restauracyjnym
– dobrym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w konkursie (jeśli zwyciężysz jeden z największych browarów w Polsce, może wypuścić Twoją partię piwa, a ty zyskasz procent od sprzedaży)

Sam widzisz, że zarówno produkcja piwa w domu, jak i produkcja browaru rzemieślniczego to szansa na oszczędność oraz możliwość zarobku. Sporo informacji dzięki, którym zaoszczędzisz nie tylko na produkcji piwa znajdziesz na blogu o oszczędzaniu Fiangoo http://finagoo.pl/.

Categories:   Biznes i budownictwo

Tags:  , ,

Comments