Menu

Wynajęty samochodu a stłuczka

Wypożyczalnia samochód oraz wynajem samochodów Warszawa to bardzo popularne ostatnio usługi. Przede wszystkim wynajem długoterminowy samochodów jest bardzo popularny wśród wszystkich osób fizycznych, którzy marzą o własnym nowym samochodzie, ale nie mają środków, by to marzenie zrealizować w salonie samochodowym.

Wynajem samochodów, nawet długoterminowy nie wymaga również od nas żadnych skomplikowanych formalności. W przypadku wynajmu samochodu należy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty oraz potwierdzenie zatrudnienia lub wyciąg z konta bankowe sprzed kilku miesięcy, które potwierdzą nasze dochody. Dla firmy wynajmującej samochody ważne jest, by na czas trwania umowy najemca miał środki pieniężne pozwalające na zapłacenie za wynajmowane auto.

Wiele osób boi się jednak wynajmować auta, ponieważ nie wiedzą co stanie się w przypadku np. stłuczki. Procedura nie jest jednak tak bardzo skomplikowana, jak nam się wydaje.

Wynajmowanie auta a stłuczka

W przypadku stłuczki nie musimy obawiać się o konsekwencje finansowe, nawet jeśli samochód, który prowadziliśmy jest wynajęty. Zgodnie z  art. 4 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku każdy samochód musi mieć ubezpieczenie OC, które chroni nas przed konsekwencjami finansowymi. Ze składek OC opłacane są wszelkie koszty naprawy dla poszkodowanego, dlatego sprawca nie ponosi żadnych odczuwalnych konsekwencji. W przypadku stłuczki wynajętym samochodem należy postępować tak jak w przypadku stłuczki autem, którego jesteśmy właścicielem. Bardzo ważne jest ustalenie sprawcy, ponieważ wtedy wiadomym jest z czyjej składki będzie opłacana naprawa auta. W przypadku kolizji spowodowanej przez kierującego prowadzącego auto z wypożyczalni procedura jest taka sama. Wypożyczalnia  samochodów Warszawa oraz inne tego typu firmy wraz z samochodem gwarantują również podstawowe ubezpieczenie OC, a często również AC oraz assistance. Ubezpieczenie OC chroni klientów wypożyczalni przed ponoszeniem bezpośrednich konsekwencji finansowych, spowodowanych uszkodzeniem innego auta. Ubezpieczenie AC z kolei chroni wynajmującego przed ponoszeniem kosztów naprawy auta, które jest wynajmowane. W umowie z firmą wynajmującą auta często mamy zapis, który mówi że najemca ma zapewnioną naprawę w wypadku awarii auta. Nie oznacza to, że firma wynajmująca będzie naprawiała auto po stłuczce, która wydarzyła się z naszej winy. Jeśli obawiamy się o taką sytuację lub nie do końca jesteśmy pewni swoich umiejętności za kółkiem, warto do umowy dołączyć również ubezpieczenie AC, które pokryje koszty napraw w takiej sytuacji.

W przypadku kolizji z udziałem pojazdu wypożyczonego, warto wezwać policję, by móc ustalić sprawcę. W innych przypadkach może wystarczyć jedynie oświadczenie i spowodowaniu stłuczki, wraz z danymi ubezpieczyciela sprawcy. Policja pomoże nam, zwłaszcza wtedy, kiedy mamy wątpliwości co do ustalenia prawdziwego sprawcy zdarzenia.

Niezależnie od tego, czy korzystamy z wynajem samochodów Warszawa, czy też wynajem samochodów Kraków w przypadku stłuczki należy jak najszybciej poinformować wypożyczalnię. Wypożyczalnia samochodów Warszawa, ale również wypożyczalnia samochodów Kraków mają własne procedury związane z taką sytuacją. Po zdarzeniu na pewno wypożyczalnia poinformuje nas o dalszych konsekwencjach, a także poinstruuje co robić dalej. W przypadku assistance wypożyczalnia wysyła do nas samochód zastępczy. Przy braku assistance oraz AC będziemy musieli nie tylko samodzielnie pokryć koszty naprawy auta, ale również na koszt własny dostarczyć wypożyczane auto do wypożyczalni samochodów Warszawa lub innej wypożyczalni aut.

Dlaczego warto mieć wykupione AC

Przy nowych autach koszty ich naprawy w przypadku stłuczki z naszej winy mogą być bardzo wysokie. Wykupienie AC chroni nas przed płaceniem za wszelkie części i naprawy. Jeśli naprawdę dużo jeździmy, to warto pomyśleć nad wykupieniem również assistance, które pozwoli nam na kontynuowanie jazdy autem, które zostanie do nas wysłane.

Categories:   Samochody i motoryzacja

Tags:  ,

Comments