Menu

Zakładanie trawnika na jesień – jak się do tego zabrać?

Jeśli wiosną wahałeś się, czy zakładanie trawnika ma sens, to wczesna jesień jest ostatnim momentem w roku, w którym możesz przeprowadzić siew. Nie czekaj ani chwili dłużej – przeczytaj nasze porady dotyczące przygotowania gleby oraz wyboru mieszanki traw i przygotuj się do jesiennego siewu!

Wbrew pozorom wczesna jesień stanowi dobry czas na zakładanie trawnika. Dlaczego? Średnie temperatury, duża wilgotność powietrza oraz brak intensywnego nasłonecznienia tworzą idealne warunki do kiełkowania i wzrostu trawy. Przed przystąpieniem do siewu trawy warto jednak sprawdzić, czy jesienne dni i noce spełniają następujące warunki:

  • temperatura za dnia nie spada poniżej 22 i nie przekracza 25 st. Celsjusza,
  • temperatura nocą nie spada poniżej 15 st. Celsjusza.

Ze względu na te warunki najlepszymi jesiennymi miesiącami na zakładanie trawnika jest przełom sierpnia i września lub początek września (niewykluczone jednak, że także na początku października utrzymają się optymalne warunki do wzrostu). Nie wiesz, od czego zacząć zakładanie trawnika jesienią? ZIEMOVIT przygotował dla Ciebie kilka porad, które sprawią, że wiosną i latem będziesz cieszył się zielenią w ogrodzie.

Zakładanie trawnika jesienią – jak przygotować glebę?

Teren, na którym wysiejesz nasiona trawy, powinien być jak najrówniejszy – gwałtowne spadki, dołki w ziemi lub wzniesienia utrudniają dokładny, równomierny siew nasion. Oprócz tego warto pamiętać, że gleba powinna zostać oczyszczona z:

  • fragmentów korzeni drzew,
  • kamieni, butelek oraz innych przedmiotów,
  • chwastów lub innych roślin, które na niej rosną.

Jeśli przeprowadzisz zabiegi oczyszczające niedokładnie, to po pewnym czasie od zasiania zauważysz, że trawa rośnie punktowo lub szybko żółknie i usycha. Oprócz wyrównania i oczyszczenia trawnika warto również pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do siewu gleba musi zostać spulchniona. Na niewielkiej powierzchni da się przeprowadzić ten zabieg samodzielnie przy pomocy łopaty, natomiast na większym terenie konieczne może być wynajęcie koparki lub glebogryzarki. Dzięki temu  gleba zostanie odpowiednio napowietrzona.

Podłoże do trawników powinno się charakteryzować dobrą przepuszczalnością – można ją zwiększyć poprzez dosypanie drobnego żwiru. Oprócz tego warto pamiętać, że optymalna  kwasowość gleby, na której ma rosnąć trawa, utrzymuje się na poziomie pH 5,5–7,0.

Siew trawnika jesienią – o czym pamiętać?

Przed przystąpieniem do siewu warto pamiętać o tym, aby przynajmniej raz podlać przekopaną i oczyszczoną glebę. Dzięki temu trawa szybciej rozwinie system korzeniowy przed zimą, a to z kolei umożliwi jej nie tylko przetrwanie mrozów, lecz także obfitych, jesiennych ulew. Przy samym siewie nasion trawy trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  • Nasiona sieje się krzyżowo, czyli w rządkach przecinających się pod kątem bliskim 90 stopniom, na szerokość i długość trawnika. Dzięki temu przy zakładaniu trawnika unikniesz powstawania pustych lub zbyt gęsto porośniętych miejsc;
  • Nasiona trawy trzeba przykryć warstwą ziemi o grubości centymetra. Jeśli ziemi będzie za dużo, nasiona trawy nie wykiełkują i nie wyrosną.
  • Po siewie trawnik trzeba wałować – wyrównanie podłoża, na którym zasiałeś trawę, przeciwdziała powstawaniu zagłębień oraz wywiewaniu nasion. Jeśli nie chcesz wynajmować wału ogrodowego, przygotuj buty z deskami i przejdź się kilka razy po trawniku.

Przy zakładaniu trawnika dobrze jest także zwrócić uwagę na to, jakiej mieszanki traw się używa. Pamiętaj: system korzeniowy musi rozwinąć się przed mrozami. Szybkie kiełkowanie i wzrost gwarantuje mieszanka nasion Wytrzymały Trawnik, która tworzy gęstą darń, gotową na opady deszczu oraz śniegu.

Categories:   Dom i ogród

Comments