Menu

Zalety systemów solarnych

Coraz częściej ze względu na rosnące ceny tradycyjnych paliw wiele osób, które buduje lub modernizuje dom decyduje się je na montaż systemów solarnych.

Zastosowanie systemów solarnych

W Polsce systemy solarne najczęściej stosowane są do podgrzewania wody użytkowej. Jest to spowodowane geograficznym położeniem naszego kraju. Kolektory słoneczne są w stanie wytworzyć bardzo dużą ilość ciepła, ale biorą pod uwagę warunki geograficzne najwięcej tego ciepła wytwarzają tylko przez kilka miesięcy w roku. Najwięcej energii słonecznej dociera do nich, kiedy dni są długie, a więc w okresie od wiosny do jesieni. Zimą energii dociera znacznie mniej nie tylko ze względu na coraz krótsze dni. Bardzo często w Polsce zimą niebo jest mocno zachmurzone. Do tego pamiętajmy o niskich temperaturach, które zimą panują w naszym kraju. Mimo że kolektor jest obudowany, to i tak niska temperatura powoduje utratę części ciepła.

Jakie kolektory słoneczne wybrać?

Najlepiej sprawdzają się systemy solarne zbudowane z kolektorów próżniowych. W kolektorach tych absorber otoczony jest próżnią. Nie utrudnia ona dostępu promieniowania emitowanego przez słońce, ale sprawia, że ma on większą izolacyjność cieplną. Dzięki temu straty ciepła się mniejsze.

Czy systemy solarne służą tylko do podgrzewania wody?

Systemy solarne mogą zostać wykorzystane także do ogrzewania domu. Ze względu jednak na duże koszty – niezbędne jest zastosowanie systemu składającego się z dużej ilości kolektorów – stosuje się je do wspomagania innych źródeł ciepła. System solarny może na przykład współpracować z tradycyjnym kotłem gazowym. Może także pracować z pompą ciepła albo z kominkiem z płaszczem wodnym. System taki działa bardzo sprawnie ze względu na zastosowanie specjalnego dwupłaszczowego zasobnika,w którym gromadzona jest podgrzana woda. Tak połączone dwa źródła ciepła jednocześnie wykorzystywane są do podgrzewania wody użytkowej oraz wody, która znajduje się w instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety systemów solarnych

System solarny może nie tylko służyć do podgrzewania ciepłej wody. Połączony z kominkiem z płaszczem wodnym, kotłem olejowym lub gazowym, pompą ciepła może zostać wykorzystany także jako dodatkowe źródło ciepła w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić bardzo poważne kwoty związane z eksploatacją domu przez cały rok. Pamiętajmy, że energia słoneczna jest niewyczerpalna. Do tego w trakcie eksploatacji systemu solarnego nie powstaje szkodliwy dwutlenek węgla. Wybierając system solarny troszczymy się także o środowisko naturalne i swoje zdrowie. Do tego energia słoneczna nic nas nie kosztuje. To dlatego redukujemy koszty ponoszone w związku z podgrzewaniem wody użytkowej. Systemy solarne działają bezawaryjnie, do tego są one praktycznie bezobsługowe. Nowoczesne systemy solarne nie koniecznie też muszą być montowane na stromych dachach. Można je montować także na dachach płaskich, a nawet w ogrodzie. Mogą być montowane nie tylko w nowych, ale także modernizowanych domach. Na pewno są rozwiązaniem, które warto polecić.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Źródłem czystej i darmowej energii może być promieniowanie słoneczne. Systemy solarne spotykamy w naszym kraju coraz częściej. Znacznie rzadziej możemy spotkać panele fotowoltaiczne. Być może dlatego wiele osób myli te urządzenia. Działają one korzystając z tego samego źródła, którą jest energia słoneczna. Ale systemy solarne zamieniają ją na energię cieplną, a  panele fotowoltaiczne na energię elektryczną.

Zastosowanie kolektorów słonecznych

Zdecydowana większość osób wybiera kolektory słoneczne, kiedy chce zmniejszyć koszty związane z podgrzewaniem wody użytkowej. W chwili obecnej na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych: płaskie i rurowe otoczone próżnią. W tych pierwszych absorber zbudowany jest z aluminiowej lub miedzianej blachy. Dodatkowo zabezpiecza się je bardzo wytrzymałą szybą. Absorber w kolektorach próżniowych składa się z pojedynczych pasów umieszczonych w próżni. Straty ciepła w kolektorach płaskich ogranicza się poprzez zastosowanie warstwy izolacyjnej. Najczęściej jest to wełna mineralna. W kolektorach rurowych nie ma konieczności stosowania warstwy izolacyjnej. Rolę tę bowiem spełnia próżnia. Kolektory słoneczne rurowe sprawdzają się nie tylko do podgrzewania wody. Mogą współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych

Na wstępie wspomnieliśmy, że panel fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Różnią się one od kolektorów słonecznych także budową. Pojedyncze ogniowo fotowoltaiczne wytwarza bardzo małą ilość energii elektrycznej. Stąd też, aby otrzymać napięcie, którym będziemy mogli zasilać urządzenia elektryczne w swoim domu muszą one zostać połączone w panele fotowoltaiczne.

Co wybrać: kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne?

Oba rozwiązania są warte zastosowania. Ale decyzja, które z nich wybrać zależy od tego w jakim celu chcielibyśmy każde z tych urządzeń wykorzystywać. Jeżeli chcemy przede wszystkim tanio (wręcz za darmo) podgrzewać wodę użytkową lub zaoszczędzić na kosztach ogrzewania to wybór jest oczywisty: system solarny. W okresie od wiosny do jesieni koszt podgrzania wody użytkowej będzie zerowy. Kiedy system solarny zintegrujemy z wodną instalacją centralnego ogrzewania zaoszczędzimy także zimą. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie prądu elektrycznego powinniśmy wybrać panele fotowoltaiczne. Dzięki temu również uda nam się zaoszczędzić. Energię elektryczną pochodzącą z paneli fotowoltaicznych wykorzystamy do zasilania urządzeń elektrycznych, które mamy w swoim domu.

Gdzie montować panele a gdzie kolektory?

Zarówno systemy solarne jak i panele fotowoltaiczne powinno się montować na połaci dachu skierowanej na południe. Jeżeli nie ma możliwości zamontowania ich na dachu można je zamontować także w ogrodzie. Także najlepiej od strony południowej. Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co wybrać panele fotowoltaiczne czy system solarny? Wydaje się, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybór obu tych urządzeń. Oczywiście takie rozwiązanie oznacza spore nakłady finansowe.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na poprawne działanie instalacji są odpowiednie sterowniki. Dzięki dobrej jakości sterownikom można bezproblemowo sterować temperaturą załączania i wyłączania pompy, podgrzewać zbiornik buforowy. Przy wyborze sterownika warto zwrócić uwagę na jego jakość. Dobry sterownik musi działać niezawodnie oraz dawać możliwość obsługi innych urządzeń grzewczych np. kominka. Tu polecamy urządzenia firmy Tatarek, producenta wysokiej jakości sterowników o szerokim spektrum zastosowania. Więcej informacji na temat sterowników do systemów solarnych znajdzieice tu https://tatarek.com.pl/automatyka/sterowniki-do-systemow-solarnych.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments