Menu

Żaluzje – dekoracja okna czy powiew lat dziewięćdziesiątych?

Żaluzje – wzbudzają skrajne emocje wśród klientów. Często przegrywają ze swoim głównym rywalem, roletami. W latach dziewięćdziesiątych można było je zobaczyć w większości okien, niedługo potem wyparte przez materiałową elegancję, rolety, wraz z przyjściem nowego stulecia. Wypierane powoli z łask polskich domów ze względu na zmianę wystroju pomieszczeń na nowoczesny styl, zaczęły znikać z okien tak samo szybko i intensywnie, jak znikała boazeria z przedpokoju. Z pewnością od kilku lat obserwujemy ich wielki come back, być może w innym stylu, w nowym wydaniu, ale jednak wracają do naszych domów, zwracając większą uwagę projektantów wnętrz i zwykłych ludzi. Często widzimy je również w oknach pomieszczeń biurowych, gabinetach spa, hotelach, czy restauracjach.

Jak są zbudowane żaluzje i jakie są ich rodzaje?

Wybierając materiały do urządzenia naszego domu czy mieszkania możemy znaleźć trzy podstawowe rodzaje żaluzji. W zależności od materiału, z którego są wykonane, wyróżniamy żaluzje: aluminiowe, drewniane i bambusowe. Jakie są główne różnice między tymi rodzajami i jaki wpływ mają na użytkowanie? Omówmy krótko wszystkie trzy wymienione typy.
Żaluzje aluminiowe są najbardziej popularne i znane od dziesiątek lat. Wykonane są ze stopu aluminium – dzięki czemu są bardzo elastyczne, skutecznie odbijają światło słoneczne, pomagają w utrzymaniu stałej temperatury w pomieszczeniu. Dużym plusem wyboru tego rodzaju żaluzji jest ich szeroka kolorystycznie gama. Często w ofercie producenta można znaleźć nawet kilkanaście różnych odcieni.

Żaluzje drewniane weszły na rynek wraz z popularyzacją stylu marynistycznego w mieszkaniach. Są świetnym izolatorem ciepła, ale i dekoracją okna oraz wnętrza. Drewno, z którego są wykonane wykazuje dużą trwałość mechaniczną oraz trwałość koloru. Do tego tworzą w domu niezwykły nastrój, przez to że drewno kojarzy się z ciepłem i naturą. Zwłaszcza teraz, kiedy w polskich domach od kilku lat panuje styl skandynawski, drewno jest jednym z głównych materiałów wykończeniowych w domach. Żaluzje drewniane są dostępne w bogatej kolorystyce, którą można dopasować do wystroju wnętrza.

Żaluzje bambusowe to nowość coraz częściej wybierana przez klientów. Egzotyczność i lekkość materiału, jakim jest bambus, sprawia że przeznacza się go często do pomieszczeń eleganckich, salonów, ale też sypialni urządzonych w stylu glamour. Żaluzje bambusowe są idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń narażonych na wilgoć, na przykład kuchnia czy łazienka.

Podsumowując, żaluzje drewniane są świetnym rozwiązaniem nie tylko dla mieszkań czy domów, ale też firm i pomieszczeń użyteczności publicznej. Zaznaczyć jednak należy, że w pomieszczeniach biurowych o dużych przestrzeniach przeszklonych, żaluzje nie koniecznie się sprawdzą, w takich miejscach najlepszym rozwiązaniem byłby montaż vertikali.

Categories:   Dom i ogród

Comments