Menu

Zapomniane zawody powracają

Warto doceniać coraz bardziej zapominane zawody jak szewc lub zegarmistrz. Korzystanie z ich usług może uratować nasz portfel przez niepotrzebnym wydaniem pieniędzy na nowy sprzęt, podczas gdy wystarczy tylko drobna naprawa. Przykładem są usługi zegarmistrzowskie, które mogą dać drugie życie posiadanym urządzeniom (często niedostępnym już na rynku). Innym zawodem, który na szczęście nie tak szybko zostanie zapomniany jest dorabianie kluczy.

Brak klucza

Wiele osób doświadczyło przykrej sytuacji, gdy niespodziewanie nie mogło znaleźć klucza. Po długich nieskutecznych godzinach poszukiwań jedynym rozwiązaniem okazuje się pogodzenie ze stratą. Wtedy przychodzi czas na dorabianie kluczy, które uległy zagubieniu. Na szczęście w każdym mieście znajduje się przynajmniej jeden punkt świadczący tego typu usługi. W większości przypadków klucze mogą zostać dorobione „od ręki” na poczekaniu. Warto jednak pamiętać, że istnieją klucze, których nie da się dorobić. Przykładem są niektóre klucze do drzwi antywłamaniowych. W takim wypadku dorabianie kluczy będzie utrudnione.

Osobnym przypadkiem jest dorabianie kluczy samochodowych. Zawsze dobrze jest mieć zapasową parę kluczy, które w razie potrzeby posłużą jako wzór do dorobienia klucza. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z firmą oferującą dorabianie kluczy samochodowych i zapytać o szczegółowe instrukcje.

Ważne zawody

Innym bardzo ważnym zawodem, który czasem zdaje się tracić na popularności jest zegarmistrz i usługi szewskie. Ten pierwszy jest nieoceniony, gdy awarii ulegnie zegarek na rękę lub zegar na ścianę. Wykwalifikowany zegarmistrz nie tylko będzie w stanie dokonać wyceny wymaganej naprawy, ale oszacuje jej opłacalność (czy nie przewyższa ceny nowego urządzenia). Usługi zegarmistrzowskie mogą okazać się niezbędne nawet w takich sytuacjach, jak wymiana baterii. Wiele modeli zegarków ma skomplikowany mechanizm wymiany baterii.

Usługi szewskie są dobrym pomysłem, jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe obuwie. Czasem naprawa drobnej usterki zdecydowanie bardziej się opłaca. Szczególnie jeżeli uszkodzone buty są bardzo wygodne i poza usterką nie noszą poważnych znamion zużycia. Szewc jest w stanie naprawić takie mankamenty jak odklejająca się podeszwa, dziura w poszyciu buta, uszkodzony obcas i wiele innych.

Categories:   Biznes i budownictwo

Comments