Menu

Zarządzanie sobą w czasie

Problem braku czasu dotyczy niemalże każdego z nas, jak więc sobie z nim poradzić? To, jak bardzo powszechny jest dylemat zarządzania sobą w czasie, dowodzi, że większość ludzi ma trudności z odpowiednią organizacją. Aby to naprawić, należy przestać ignorować kwestie planowania i przerwać odkładanie wszystkiego na kolejny dzień. Łatwo jednak mówić, a trudniej zrobić.

Zarządzanie sobą w czasie

Pierwszym krokiem ku dobrej organizacji jest autokrytyka. To ona pozwoli nam zauważyć błędy, jakie popełniamy w życiu codziennym, które przeszkadzają nam w produktywnym funkcjonowaniu. Zarządzanie sobą w czasie jest trudną do opanowania sztuką. Mimo to, podjęcie kroków i nieustanne starania są w stanie pomóc każdemu, kto zauważa swój problem.

Szukanie sensu życia a brak produktywności

Przy zwiększaniu efektywności pracy na początek należy określić cele, do których będziemy dążyć. Daje nam to potrzebną do wykonywania zadań motywację, która sprawi, że codzienne zajęcia staną się bardziej przyjemne. Ustalane priorytety można zmieniać z różną częstotliwością, np. celem na dany tydzień jest przeczytanie czterech książek, ale przez następne siedem dni, ze względu na mniejszą ilość wolnego czasu, zamierzamy przeczytać tylko dwie. Można także ustalić sobie kilka celów naraz, które będziemy realizować kolejno w ciągu tygodni, miesięcy, a nawet roku. Szukanie sensu życia to klucz do efektywnego zarządzania sobą w czasie.

Autokrytyka i rozpraszanie się

Przed rozpoczęciem planowania należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „Co do tej pory robiłam/robiłem źle?”. Aby uzyskać od samego siebie odpowiedź satysfakcjonującą, potrzebna jest umiejętność autokrytyki. Bez niej niestety żaden człowiek nie jest w stanie zmienić swoich przyzwyczajeń, ponieważ nie widzi w nich nic złego. Najważniejsze we wprowadzaniu zmian jest uświadomienie sobie, że są one potrzebne. Kiedy ustalimy już cel i określimy, po co właściwie chcemy przemodelować swoje życie, czas na bardziej konkretne kroki. Uważnie rozejrzyj się po swoim otoczeniu, zwracając uwagę na czynniki przeszkadzające w produktywnym funkcjonowaniu. Tzw. rozpraszacze nie pozwalają się skupić, przebierając niemalże każdy kształt i dźwięk. Często jest to nieodpowiednio przygotowane do pracy otoczenie. Kolorowe, rozpraszające obrazki, dużo niepotrzebnych bibelotów czy też zwyczajny bałagan, a nawet szczekający pies- to wszystko może przyczyniać się do zaburzania koncentracji. Może to powodować spadek chęci do wykonywania działań oraz niepotrzebnie wydłużać czas przeznaczony na daną czynność. Po wykonaniu poprzednich kroków nadchodzi czas na rozpoczęcie planowania. Na rynku dostępna jest cała masa kolorowych, dopasowanych do potrzeb różnych użytkowników plannerów, notatników czy kalendarzy. Każdego tygodnia osoba próbująca się zorganizować powinna wyznaczyć jeden, najlepiej za każdym razem ten sam dzień do rozłożenia zaplanowanych zajęć w czasie. Dzięki temu zapewni sobie rutynę, której pilnowanie znacznie ułatwi trudny proces zorganizowania się. Dostępne w sklepach schematy plannerów nie są odpowiednie dla każdego. Indywidualiści i osoby, które nie lubią dopasowywania się do narzuconego modelu, mogą stworzyć swoje własne kalendarze, umieszczając w nich wszystko to, czego potrzebują i co uważają za przydatne. Idealne są do tego kolorowe długopisy, kredki i mazaki. Dzięki nim można wprowadzić swoje własne oznaczenia ułatwiające planowanie.

Dużo zadań, mało czasu

Mimo ograniczonego czasu w ciągu dnia, odpowiednie zaplanowanie działań pozwoli na wywiązanie się z każdego obowiązku. Aby jednak to zrobić, należy planu się ściśle trzymać i nie pozwalać sobie na dodatkowe przerwy. Istnieje wiele zasad efektywnej pracy, według których należy nieustannie działać, aby zwiększyć swoją produktywność. Dobrym sposobem na wykonanie wszystkich zaplanowanych działań jest robienie sobie regularnych przystanków. Każde 20 minut pracy powinna poprzedzać kilkuminutowa przerwa. Regularny odpoczynek pozwoli umysłowi pracować szybciej i intensywniej. Sposób ten można, a nawet trzeba, dopasować do swojej osoby. Nie każdy jest w stanie spędzić 20 minut na nieprzerwanym myśleniu. Jeżeli więc nie jesteś na to gotowy, zacznij skupiać się przez kwadrans. Najważniejsze jednak w uzyskiwaniu efektów są cierpliwość i determinacja. Odpowiednie zarządzanie sobą w czasie nie jest łatwe, ale wcześniejsze przygotowanie i siła charakteru sprawią, że każdemu uda się uzyskać pożądane efekty.

Categories:   Nowe technologie

Tags:  ,

Comments