Menu

Jakie zioła warto stosować podczas ciąży?

Ciąża jest szczególnym okresem, kiedy kobieta przestaje wyłącznie myśleć o sobie i swoim zdrowiu, ale także wsłuchuje się w potrzeby swojego organizmu oraz w potrzeby rosnącego pod jej sercem dziecka. Każdy miesiąc wykazuje inne potrzeby, a u dziecka rozwijane są inne narządy i funkcje.

Uważane za zdrowe i nieszkodliwe ziołolecznictwo należy traktować jednak z pewną dozą respektu. Jeśli dotąd nie stosowano żadnych ziół, należy zasięgnąć porady specjalistów, bowiem niektóre rośliny mogą być silnym alergenem, a ich stosowanie w okresie ciąży jest niedozwolone.

Zioła dla kobiet często zalecane są przez nasze babcie czy ciocie, które szczerze wierzą w dobroczynne działanie tych roślin. Mają one rację lecz należy podkreślać, że tylko odpowiednia wiedza pozwala korzystać z ziół. Stosowanie ziołolecznictwa w ciąży zaleca się profilaktycznie z uwagi na wysokie właściwości zapobiegania chorobom. Jest to skutkiem wysokiej zawartości mikroelementów, witamin oraz innych substancji czynnych, które wykazują korzystne działanie na organizm. Warto jest więc szczególnie w okresie ciąży zaopatrzyć swoją domową apteczkę w zioła.

Odpowiednio przygotowane napary z ziół, ciężarne mogą pić profilaktycznie, oczywiście odpowiednio przygotowując mieszankę. Warto zapytać w sklepie zielarskich albo w zaufanej aptece o zioła szczególnie zalecane dla kobiet w ciąży. W okresie błogosławionym szczególnie ważny jest zdrowy rozsądek i rozwaga. Należy bowiem pamiętać, że nawet najbardziej łagodne zioła pite w nadmiarze, zamiast pożytku mogą przysporzyć tylko szkody i troski. Picie jednej filiżanki dziennie z pewnością nie zaszkodzi płodowi, jednak wypijanie kilku czy kilkunastu może ze szkodą oddziaływać na dziecko.

Należy pamiętać o tym, że nie bez powodu ziołolecznictwo uważa się za uzupełnienie czy zapobieganie leczeniu. Zioła mają wiele właściwości leczniczych, normujących pracę wielu narządów wewnętrznych, działają przeciwzapalnie i uspokajająco. Są wartościowym składnikiem bogatym w szereg witamin i mikroelementów. Poza tym zioła często przynoszą ulgę w ciążowych dolegliwościach. Warto jest więc zasięgnąć rady eksperta i nie leczyć się ziołami bez wiedzy i rozsądku.

Categories:   Moda i uroda

Tags:  , ,

Comments